نقد رمان معرفی و نقد رمان گردون| فاطمه د انجمن نگاه دانلود

به رمانم از بیست چند می دین؟

• زیر ده

رای: 1 9.1%
  • ده تا چهارده

رای: 1 9.1%
  • چهارده تا هجده

رای: 2 18.2%
  • هجده یا نوزده

رای: 2 18.2%
  • بیست

رای: 5 45.5%

• مجموع رای دهندگان
    11

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
ارسالی ها
1,624
امتیاز واکنش
60,983
هو الحق

f8rd_%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%88%D9%86.jpg

نام رمان= گردون
نام کاربری نویسنده= فاطمه د کاربر انجمن نگاه دانلود
نام ناظر= h.esmaeili
ژانر= عاشقانه، تاریخی، تراژدی
خلاصه= آدرین، جوانی زخم خورده است. یک زخم نه! هزاران زخم بر روی قلبش خودنمایی می کنند؛ آن هم به جرم بی گناهی اش. و او برای انتقام همراه دوستانش روانه سرزمین پارت می شود. چرا که "خون پارتی" را، مسبب درد هایش می داند. اما امان از بازی گردون، که عاشقانه، دل و دین می رباید...
لینک رمان=
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

خواهر من/ برادرم اگه به رمانم سری زدی، حتی اگه خوشت نیومد نقدش کن. این که تاپیکم سوت و کوره یعنی این که یه اشکالی توش هست که کسی نمی خونه. بیا یه چیزی بگو درستش کنم. خواهش می کنم. برای یه نویسنده خیلی نا امید کننده است که کسی رمانش رو حتی لایق نقد ندونه. خدا خیر بده اونی رو که نظرش رو می گـه.

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • Dictator

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    586
    امتیاز واکنش
    20,076
    به نام خدا

نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده
    -خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم
    -تند تند پست بزار
    -تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن
    و...........

موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد

36598

کریستینا

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    256
    امتیاز واکنش
    12,400
    سلام عزیزم..خسته نباشی..تا اینجایی که من صفحه اول رمانت رو خوندم نظر یا نقدم رو میگم..راستش موضوع رمان جالب و جدیده و اینکه بخوای یه رمان تاریخی تخیلی بنویسی خیلی سخته چون نسبت به رمان هایی که با نثر امروزی نوشته میشه دشوارتره برای نویسنده جای کار زیادی داره که انقدر پیچیده کاری بتونه انجام بده و از این بابت و بخاطر این توانایی خوبت بهت تبریک میگم ولی چون نثرش یکم پیچیده است شاید مخاطبات یکم محدود بشن.بهتره یکم فضا سازی و توصیفاتت رو بیشتر کنی که بتونی پیچیدگی نثر رو برای مخاطب بهتر کنه..تو یکی از پستا نوشته بودی ادرین داره از انتونی درباره شخصی میپرسه ولی تو خط بعد نوشتی ارمین!
    کدومشون منظورت بود؟
    بهر حال من تا اینجا ازش خوشم اومده با تمام قدرت ادامه بده موفق باشی عزیزم.
    امیدوارم از نقدم ناراحت نشده باشی گلم❤❤

کریستینا

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    256
    امتیاز واکنش
    12,400

sama_t

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,044
    امتیاز واکنش
    10,706
    سلام عزیز
    رمان سطح نسبتا خوبی داره ، مقداری روی جمله بندی ها کار کنی ، میتونم از بیست نوزده رو بهت بدم ، عالیه ، موفق باشی .

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983
    ممنونم از این که رمان من رو مطالعه کردید و مورد نقد قرار دادید. اما می شه واضح تر منطورتون رو بیان کنید؟ جمله بندی چه اشکالی داره؟
    -مشکل از لحاظ دستوریه؟ مثلا شخص و زمان و نوع فعل با هم نمی خونن؟
    -جملات پیچیدگی زیادی دارند و از جملات مرکب پی در پی زیادی استفاده شده؟
    -منظور نویسنده به روشنی و واضح بیان نشده؟
    -فرم جمله ها به گفت و گوی باستانی نمی خوره؟
    -کلمات به درستی انتخاب نشدن؟
    من الان دقیق نمی دونم از چه نظر باید رمانم رو بررسی کنم. اگر قرار بود خودم اشکال رو تشخیص بدم نیازی به نقد هم نداشتم. خوشحالم می کنید اگر با ذکر نمونه اشکالاتم رو بهم توضیح بدید.

آخرین ویرایش:

sama_t

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,044
    امتیاز واکنش
    10,706

سعی کن در جمله بندیهات یک قانونو رعایت کنی ، مثلا اگه کتابی بود همشو کتابی بنویس و جوری نباشه که فقط مثل نمایشنامه نشون داده بشه و فقط دیالوگ باشه که البته رمان شما اینطور نیست ..همیشه باید بین سطح کلما و جمله ها توازن وجود داشته باشه که تا حدی رعایت کردی اگه رمان اولته که خوب یش رفتی عزیزم ، سعی کن رمانو یه مقدار معمایی کنی که خواننده علاقه به خوندن ادمه ی اونو داشته باشه ...ممنونم که قلمتومحک زدی ، قلمت پایدار فاطمه ی عزیز

«n-i-y-a»

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,909
    امتیاز واکنش
    53,694
    سلام نویسنده عزیز

*نام
    اسم انتخابی شما «گردون» بود. با خوندن اسم حدس زدم که میتونه ژانرهای
    اجتماعی- تراژدی باشه؛ ولی با خوندن ژانرها کاملا حدسم درمورد ژانر اجتماعی غلط از اب دراومد. اسم
    به خوبی ژانرها رو در بر نمی‌گرفت و خواننده نمی‌توانست با خوندن نام به اون ها پی ببره. با خوندن نام گردون، به ذهنم خطور کرد که داستان میتونه زندگی چند نفر باشه که مشکلاتی دارند و زندگی شون از این رو به اون رو میشه. اسم در حین کنجکاوکننده بودنش باید گره‌ای بزرگ در ذهن خواننده ایجاد کند که خواننده به راحتی از
    نگذره؛ نام
    شما این ویژگی رو نداشت. توصیه می کنم نام
    رو تغییر بدید.

*جلد
    عکس اصلی جلد شما، تصویر مردی در لباس‌های رزم قدیمی سربازان روم است؛ با دیدن جلد کاملا میشه ژانر تاریخی رو درونش یافت. عکس اصلی با مکان و زمان
    هماهنگی های لازم رو داره، اما با این حال خواننده نمی تواند ارتباط بین اسم و جلد رو پیدا کنه. عکس گوشه، تصویر یک گلی است که به رنگ سیاهه؛ عکس کوچیک مفهوم یه داستان عاشقانه و تراژدی رو نشون میداد، ولی انقد واضح نبود که خواننده بلافاصله روابط میان عناصر رو پیدا کند و از این طریق مشتاث خواندن ادامه داستان شود. در کل به وضوح نمی‌شد ارتباط عکس گوشه رو با موضوع دید. توصیه می کنم عکس گوشه رو تغییر بدید.

*خلاصه
    خلاصه تون بهتره در حین مختصر بودن، جذاب و کنجکاو کننده بود گره‌ای اساسی در ذهن خواننده ایجاد کنه؛ خلاصه شما طوری ذهن خواننده رو به چالش نمی کشید که مشتاق دونستن ادامه داستان باشه. توصیه می کنم خلاصه رو ویرایش کنید و کمی کنجکاو کننده تر بنویسید.

*مقدمه
    مقدمه شما مکمل نام بود و نام گردون رو به خوبی توصیف کرده بود؛ اما در مقدمه شما، ژانرهای انتخابی شما دیده نمی‌شد و خواننده نمی‌توانست برداشتی از ژانرها داشته باشه. مقدمه میتونه تکه ای از یک متن، دل نوشته، آهنگ یا شعر باشه؛ توصیه می کنم یک مقدمه در رابط با محتوا پیدا کنید. بهتره مقدمه گره ای بزرگی در ذهن خواننده ایجاد کنه تا خواننده به ادامه دادن
    مصمم بشه.

*(نقد درونی) شروع
    با مونولوگ ها شروع میشد. موضوعی که برای شروع در نظر گرفته بودید جنگ میان آدرین و آرمین بود و خواننده مشتاق بود بدونه که برای چی با هم می‌جنگند. شروع بخصوصی نداشتید، ولی از همون ابتدا ذهن خواننده رو درگیر جنگ میان آن دو می کرد. پیشنهاد میدم توصیفات کلیدی از چهره ها در پست های شروع و ابتدایی
    قرار می دادید تا خواننده ارتباط قوی تری با شخصیت ها برقرار کنه.

*ژانر
    ژانرهای انتخابی شما،تاریخی، تراژدی و عاشقانه بود.
    به خوبی می شد جای جای
    ژانر تاریخی رو در
    دید؛ ژانر عاشقانه هم هر از گاهی به آن اشاره می شد؛ اما ژانر تراژدی به خوبی توی
    جلوه نمی کرد. شما می تونستید ژانر عاشقانه و تراژدی رو بهتر و زیبا تر جلوه بدید. بهتره که این دو ژانر رو در رمانتون باز کنید و به تصویر بکشید.

* دیالوگ ها و مونولوگ ها
    در دیالوگ‌های دو نفره همزمان از (-) و («») استفاده کرده بودید؛ پیشنهاد میدم که گیومه ها رو حذف کنید و به جای آن از – استفاده کنید. در دیالوگ های سه نفره شما مشخص بود چه کسی کدوم جمله رو میگه و این یکی دیگه از نکات مثبت
    بود. دیالوگ ها و مونولوگ های
    بهتره در تعادل باشه تا خواننده کسل نشود؛ شما در
    این تعادل رو ایجاد کرده بودید و این باعث میشه خواننده کسل نشه.
    شما می‌تونستید لحن گویندگان رو بهتر از این بیان و توصیف کنید، منظورم این هست احساسات افراد رو هنگام حرف زدنشون بهتر بیان کنید.

توی دیالوگ ها باید توجه کرد که جمله ی گفته شده با سن و شخصیت گوینده همخوانی داره یا نه. شما به این نکته در رابـ ـطه با شخصیت های
    رعایت کرده بودید. دیالوگ های آنتونی و کارن به شخصیت شوخ طبعشون می خورد. دیالوگ هاردیان هم از جدیتش کاملا مشخص بود. دیالوگ های آدرین گاهی پر از جدیت و کینه بود و گاهی شوخ و مهربون. مثل زمانی که بردیا و آنتونی دوست میشدن، آدرین با اینکه کینه ی بسیاری از ایرانی ها داشت ولی رفتارش با او عادیه؛ البته در ابتدا اینطوری نبود و خوب پیش میرفت.توصیه میکنم اصلاحش کنید.

*علائم نگارشی و غلط املائی
    1)علائم و اصول نگارشی: شما سعی کرده بودید همه علائم نگارشی رو رعایت کنید؛ اما زیاد موفق نبودید؛ ولی برخی از جاها به دلیل اشکالات تایپی علائم رو جا به جا گذاشته بودید و برخی جاها علائم رو اشتباه گذاشته بودید که با یه بازخوانی میتونید تصحیحش کنید.

مثلا پست 38:
    ... و پهلوی آدرین. زخم برداشت.
    صحیحش:
    ... و پهلوی آدرین زخم برداشت.
    یا:
    آدرین به ناجیش نگاهی انداخت. دوست سخت ترین لحظات زندگی اش بود. آنتونیوس.
    صحیحش:
    آدرین به ناجیش نگاهی انداخت، دوست سخت ترین لحظات زندگی اش بود؛ آنتونیوس.

چنین اشتباهی خیلی کم در
    دیده می شد که می تونید با یه بازخوانی درستش کنید.
    وقتی از علائم نگارشی استفاده می کنید باید علامت به کلمه ی قبلی بچسبه و از کلمه ی بعدش فاصله داشته باشه نه از هر دو یا اصلا فاصله نداشته باشه!
    چنین موردی در متن بسیار دیده می شد.

2) غلط املایی: تا جایی که دیدم
    شما غلط املایی نداشت و این خیلی عالیه. فقط بعضی موارد در مورد کلمات هست که قابل ذکره.

مثلا پست 4 بهتره اینطوری نوشته بشه:
    مشتی کوفت...مشتی زد

*زاویه دید
    شما برای زاویه دید، دانای کل رو انتخاب کرده بودید و این زاویه دید با نثر ادبی قدیم خواننده رو به وجد میاورد. شما از این زاویه به نحو احسنت استفاده کرده بودید؛ اما بهتر بود همه توصیفات چهره، مکان و احساسات رو درش بیارید. دست شما در این زاویه دید باز هست و میتونید به هر جا از
    سر بزنید و خیلی چیز های رو توصیف کنید و به همه چیز تسلط داشته باشید؛ پس نکات ذکر شده رو اضافه کنید.

*شخصیت پردازی
    آدرین: پسری است که به عنوان جاسوس از روم به ایران رفته و با خانواده خودش آشنا میشه. مادرش در روم کنیز بوده و پس مرگش، پدر آدرین، آدرین رو نمیپذیره. رفتارش برای یک سرباز وظیفه شناس مناسب هست، دیالوگ هاش در خور شخصیت و مقامش هست. اطلاعات بخصوصی از چهره اش در دست خواننده نیست و بهتره چهره اش برای خواننده توصیف کنید. با توجه به تعداد شخصیت ها برای گیج نشدن خواننده ها باید بتونید به خوبی از همشون به خواننده اطلاعات بدید مثلا سن، نوع رفتارهاشون و سرگذشتشون و کارشون، توانایی هاشون!
    پشنهاد میدم شخصیت ها رو توصیفشون بکنید و چهره ی شخصیت هارو هم کامل شرح بدید! در رمانتون، درمورد بعضی از شخصیت‌ها اصلا توصیفات دیده نمی‌شد. توصیفات رو در چند یا چندین پست بیارید تا در ذهن خواننده جا بگیره.

*توصیفات
    1)توصیف چهره: در
    شما توصیفات چهره به خوبی دیده می‌شد و این یه نکته مثبت برای رمانتون هست؛اما به دلیل اینکه شما توصیفات رو یهویی و در یک جا آوردید، خواننده کسل می شه به خودش زحمت نمی ده تا اون ها رو بخونه و ازش رد میشه؛ بنابراین توصیه می کنم برگردید و در مکان های مناسب توصیفات چهره رو به طور تدریجی در چند یا چندین پست قرار بدید.

2)توصیف مکان: شما مکان ها رو نسبت به چهره ها خیلی کمتر توصیف کرده بودید؛ بهتره توصیفات مکانی رو هم اضافه کنید، برای مثال: جنگلی که در آن بودند، کلبه، فضای اطراف میدان جنگ، کوهی که در آن مبارزه می کردند و...
    سرسری از این توصیفات نگذرید چون خیلی مهمن! تو توصیف یه مکان باید اشاره کنی که بزرگه؟ کوچیه؟ چه رنگیه؟ چی کجا قرار داره؟ شما سوالات زیادی رو توی ذهن خواننده بی جواب می گذاشتید. اماکن می تونست خیلی جای توصیف داشته باشه. با وجود تلاشتون، هنوز جای کار داشت. توصیه می کنم این توصیفات رو به تدریج اضافه کنید تا خواننده کسل نشه.

3)توصیف احساسات: در مورد توصیف احساسات خیلی بهتر کار کرده بودید، با این حال توصیه می‌کنم روش بیشتر وقت بزارید و از وصف و حال شخصیت ها بیشتر بگید. چون از زبان سوم شخص روایت میشه دستتون بازه تا به همه شخصیت ها سر بزنید و نذارید کمرنگ بشن.
    از زبان اول شخص داستان روایت میشه با به این توجه کنید که بهتره به همه شخصیت ها سر بزنید و نزارید کمرنگ بشند. احساسات افرادی رو بیشتر روش مانور بدید تا خواننده با شخصیت ها ارتباط برقرار کنه. تلاش کرده بودید توصیف احساساتتون رو به خوبی ارائه بدید، ولی می تونست بهتر و تاثیرگذارتر هم بشه.

4) توصیف حالات: در این مورد هم مانند بقیه توصیفات، تلاش خودتون رو کرده بودید، ولی میتونستید بیشتر روش کار کنید. شما شخصیت ها مثل آنتونی که دست بردیا رو میگیره رو بهتر توصیف کنید یا طرز شمشیر یا نیزه گرفتن سربازان و...
    بهتره حالات رو بیشتر روش کار کنید؛ چون تاریخی هست و توش صحنه های جنگ وجود داره به حرکات شخصیت ها زیاد توجه میشه.

*نثر
    شما نثر ادبی قدیم رو برای رمانتون انتخاب کرده بودید؛ با توجه به ژانر تاریخی رمانتون، از نثرتون به خوبی استفاده کرده بودید و انتخاب موفقی داشتید شما همچنین در دیالوگ های رمانتون دقت کرده بودید تا از نثر محاوره استفاده کنید و این دو نثر رو در
    با هم قاطی نکرده بودید.

*سیر
    سیر
    در ابتدای
    بسیار کند هست و فراز و نشیبی دیده نمیشه و این خواننده رو کسل می کنه. پیشنهاد می کنم برای صفحات ابتدایی
    اتفاقات هیجان انگیز تری در نظر بگیرید؛ اتفاقات توی
    باعث میشه خواننده مشتاق ادامه داستان باشه.

* ایده
    ایده
    از تاریخ ایران و روم سرچشمه گرفته بود؛ کمتر رمانی رو با این داستان میشه پیدا کرد و میتونم بگم یه موضوع جدید رو برای
    انتخاب کرده بودید. اتفاقات جدید رو از ذهن خودتون خلق کردید و به تاریخ اکتفا نکردید؛ این یکی از نکات مثبته رمانه. در کل در انتخاب موضوع جالب و جذاب، موفق بودید.

*متفرقه
    بعضی از پست های
    شما تعداد خط هایش کمتر از بیست بود که بهتره اصلاحش کنید.

خسته نباشید.
    عذرخواهی می کنم بابت تاخیر

"عضو آزمایشی شورای نقد نگاه دانلود"
    IMG_20170911_115856.jpg

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983

برخی موضوعات مشابه