نقد رمان معرفی و نقد فن فیکشن آرتمیس فاول، فرمول سری| Fatemeh-D نویسنده انجمن نگاه دانلود

بنده تا چه حد در نوشتن "ژانر علمی تخیلی" موفق بودم؟ آیا این سبک نوشتن رو ادامه بدم؟

• مجموع رای دهندگان
    13

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
ارسالی ها
1,624
امتیاز واکنش
60,983
هوالحق

%D8%A2%D8%B1%D8%AA%D9%85%DB%8C%D8%B3_%D9%81%D8%A7%D9%88%D9%84.png

نام فن فیکشن= فن فیکشن آرتمیس فاول، فرمول سری
نام مجوعه اصلی و نام صاحب اثر=
مجموعه هشت جلدی آرتمیس فاول نوشته ای اُین کالفر
نام کاربری نویسنده=
❤Fatemeh-D❤ نویسنده انجمن نگاه دانلود
نام ناظر=
Please, ورود or عضویت to view URLs content!

ژانر= علمی-تخیلی، فانتزی
خلاصه=
سامسونتی در دست دارد. سامسونتی که محتوای آن، آینده را به کوله شوم گذشته پیوند می زند. و جن و پری ها چه می دانند از فردی که پشت پرده نشسته و با پوزخندی تلاش آرتمیس را نظاره می کند؟ رستاخیزی به پا خواهد خاست! رستاخیزی که در آن، خدای بازی او خواهد بود!
لینک فن فیکشن=

نقد شما مایه پیشرفت قلم منه. این لطف رو ازم دریغ نکنید. در نظرسنجی هم شرکت کنین.

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • ~*~havva~*~

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,276
    امتیاز واکنش
    23,187
    به نام خدا
    نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده

-خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم

-تند تند پست بزار

-تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن

و...........

برای آموزش " نقد " می توانید از تاپیک زیر بهره ببرید :

موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد

36598

آدینه

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,025
    امتیاز واکنش
    53,320
    این نقد بر اساس متون ارائه شده توسط نویسنده می باشد.
    *نام: نام اصلی مجموعه رمان، که از آن برگرفته شده؛ آرتمیس فاول اثر اُین کالفر است. نام فن فیکشن شما با ذکر اسم اصلی به علاوه اسم رمان که فرمول سری است؛ جذاب است. من با خواندن نام رمان شما، به این فکر فرو رفتم، فرمول در چه موردی است؟ آیا فرمول شیمیایی است؟ آیا فرمول فیزیک است؟ آیا... یا برای چه سری است؟ این مخفی بودن فرمول برای چی اهمیت دارد؟
    کنجکاوی که در من ایجاد کرد باعث جذب من شد. نام رمان با محتوای رمان هم خوانی دارد و در آینده این هم خوانی بیشتر به چشم می آید. با خواندن نام رمان، ژانر؛ فانتزی، علمی تخیلی، اجتماعی و پلیسی را حدس زدم. که ژانر علمی و تخیلی و فانتزی درست بود. شما در انتخاب نام رمان خوب عمل کردید.

*جلد: برگرفته از طیف رنگی خنثی و گرم است، که جذابیت زیبایی به جلد بخشیده است. مردی که ایستاده و کسی که قصد دارد وارد بدن فرد شود.نشان دهنده ی آن است که آن مرد آرتمیس فاول است و آن شخص می تواند یک اجنه یا روح و... باشد. این که چه اتفاقی دارد روی جلد می افتاد، کنجکاوی من را برای خواندن رمان ترقیب کرد. رنگ های گرم امید به زندگی را به من القا می کند. جلد با محتوای رمان هم خوانی دارد و با نام رمان ارتباط تنگاتنگی دارد. من با نگاه به جلد ژانر فانتزی و علمی و تخیلی را حس کردم. جمله ای که در جلد رمانتان نوشته شده بود!
    -مالچ، آدمهای کوچیک آرزو می کنن؛ آدمهای بزرگ اراده.
    که این جمله از سخنان آرتمیس است که در رمان هم آمده است.

*مقدمه: نویسنده گلم، پیشگفتار و مقدمه به یک مفهوم است. مقدمه شما، در مورد آرتمیس فاول و قدرت‌هایش گفته بودید. به خوبی فضای حاکم بر رمان را رسانده بودید. مقدمه ادبی بود و این من را کاملا آماده خواندن کرد.
    خلاصه: خلاصه رمان شما ادبی است. خلاصه، تا حدودی محتوا را لو داده است. مثلا: انزل باز می گردد. و این بار، قوی تر و عاقل تر از پیش. و حال فرمولی سری در دست دارد. برای انتقام از جوامع اجنه و خاکی ها.
    همین باعث می شود گره در ذهن من خواننده ایجاد نشود، بهتر است. خلاصه رمان جامع تر و گنگ، کوتاه تر باشد. علائم نگارشی در خلاصه رعایت نشده است مثال: انزل باز می گردد. و این بار، قوی تر و عاقل تر از پیش. و حال فرمولی سری در دست دارد. برای انتقام از جوامع اجنه و خاکی ها.
    *جاهایی که نقطه گذاشتید بهتر است بعد از آن "و" نیاورید.
    برای انتقام از جوامع اجنه و خاکی ها!
    برای تاثیر بهتر علامت "!" بهتر است.
    *شروع: شروع رمان شما،
    سازمان فضایی ناسا-آمریکا
    -بسیار خوب. فضاپیما پنج ماه آینده در تاریخ شش آوریل پرتاب خواهد شد. فضانوردان به هوش باشند و تمریناتشان را به طور منظم انجام بدهند. جناب جرج سمپتون فرماندهی را بر عهده خواهد گرفت. سؤالی نیست؟
    شروع خوبی بود ولی باعث نمی شد ذهن خواننده را درگیر کند. بهتر است در شروع رمانتان گره هایی ایجاد کنید. مثلا:
    فضانوردان باید به صورت مخفیانه آموزش ببینند!
    این گره تو ذهنم ایجاد می شود که چرا به صورت مخفیانه و...
    شروع باید بتواند، در ذهن خواننده گره ایجاد کند تا خواننده برای پاسخ به آن گره ها، رمان را بخواند.

*سیر: سیر رمانتان به گونه ای سریع نبود که نتوان وقایع را در ذهن هضم کرد. آن قدر هم آرام نبود که باعث کسلی و دلزدگی بشود. لحظات سیر رمان، در تعادل است. فقط تنها نکته قابل ذکر پرش زندانتان به بازه زمانی دیگر است که باعث سردرگمی خواننده می شود بهتر است محتوا بیشتر شود و پرش کمتر شود.

*ایده: دوست گلم، ایده رمان شما بر گرفته از مجموعه هشت جلدی رمان آرتمیس فاول است. شما با ایده ای که در آن، فرمول سری که قرار است با آن دنیا و اجنه و تمامی موجوادت زمینی نابود شود و قهرمان اصلی ما کسی جز آرتمیس فاول نیست. در کل با این که ایده تکراری است اما این هنر نویسنده است که آن را در قالب رمانی بهتر ارائه دهد. خوب بود.

*زاویه دید: زاویه دید شما سوم شخص است. شما به خوبی از این زاویه بهره بردید از جمله:
    شخصیت های رمان شما زیاد است و این انتخاب خوبی است؛ تا بتوان تمامی آن ها را پوشش داد و از احساسات و عواطف و... به خوبی بیان کرد. نثر رمان شما ادبی است و با توجه به آن زاویه دید سوم شخص بهتر است.

*نثر: دوست عزیز، نثر رمانتان ادبی است. استفاده از نثر ادبی برای همچین رمانی هوشمندانه بود تا بتوان به خوبی به شاخه ها برگ داد.

*دیالوگ و مونولوگ: در رمان شما، مونولوگ ها اطلاعاتی به خواننده برای درک بهتر می داد. بهتر است یکم مونولوگ های رمانتان را بیشتر کنید. دیالوگ های رمان مخصوصا آرتمیس، دیالوگ های زیبا و ماندگاری بود که در ذهن خواننده حک می شد. دیالوگ ها به سن و موقعیت اجتماعی و... می خورد.
    نکته: در دیالوگ های دونفره نیازی نیست اسم شخصیت ها را بگویید.
    شما قبل از گفتن هر دیالوگ از علامت (-) استفاده کرده بودید که باعث می شد خواننده گیج نشود.

*توصیفات:
    مکان: دوست گلم، توصیفات شما بسیار محدود بود. برای مثال: فقط نام مکان ها را بردید و هیچ توضیح یا توصیفی در مورد آن ها ندادید. توصیف مکان باعث می شود ذهن خواننده بهتر آماده بشود برای صحنه سازی در ذهنش و خو گرفتن با رمان...

احساسات: به خوبی کار کردید، مثل: ژولیت نفس زنان، بکت از امدن برادرش شوکه شده و...

حالات: به خوبی کار کرده بودید. مثال: هنگامی که آرتمیس به ساعت خودش نگاه می کند، مایلز موهای خودش را خشک می کند یا دورف که در حال خوردن است و...

ظواهر: در این مورد خیلی ضعیف عمل کردید. زیرا من و بقیه خواننده ها، چهره هیچ کدام از شخصیت های رمانت را نمی توانیم تصور کنیم. در مورد ظاهر هم فقط در مورد آرتمیس، بکت، مایلز یکم گفته بودید. بهتر است بهتر عمل کنید.
    توصیفات باید آرام آرام و به تدریج صورت بگیرد تا در ذهن خواننده حک شود.
    دوست عزیز، در واقع توصیفات باعث می‌شود؛ من خواننده بتوانم تمام لحظات از ظواهر شخصیت ها، حالت آن ها در مکان ها و احساسات و رفتار آن ها را به خوبی در ذهن تجسم کنم.

*اصول نگارشی:
    غلط املایی: در رمان شما غلط املایی و اشکالات تایپی به چشم می خورد. مانند:
    جست و جو گربه ----> جستجوگر به
    ورای عجیب-----> مفهوم قبل از کلمه عجیب را نمی فهمم.
    تو را روی زمین----> توپ را روی زمین
    نقات---> نقاط
    عوض شدن معنی کلمه نقاط در جمله به دلیل اشتباه نوشتن، دقت کن!
    کلمه: نقات، معنی نمی دهد.
    کلمه نقاط: جمع نقطه ( اسم ) است یا قطعات پراکنده، نقاط من الکلام و نقط: القطع المتفرقه منها یا نواحی، مناطق، مواضع و نقاط گرمسیر نقاط سوق الجیشی... معنی آن است. من به شما پیشنهاد می دهم از کلمه دیگر که مفرد باشد استفاده کنید. مانند: نقطه ضعف!
    علائم نگارشی: در رمان شما علائم نگارشی رعایت نشده بود. دقت کن!
    -او خدای من. تنها چهار سال ازت کوچک تره. میشه بپرسم از کی عاشقش شدی؟ (غلط)
    -اوه خدای من، تنها چهار سال ازت کوچک تره! میشه بپرسم از کی عاشقش شدی؟ (صحیح)
    -اوهوم. به احتمال قوی مشکلی در دنیای زیرزمینی به وجود اومده. (غلط)
    -اوهوم، به احتمال قوی مشکلی در دنیای زیرزمینی به وجود اومده. (صحیح)
    ببین گلم، بهتره به جای "." از علامت "،" استفاده کنید.
    -اوه.البته که شاکی نیستم دوست عزیزم. (غلط)
    -اوه، البته که شاکی نیستم دوست عزیزم. (صحیح)
    در علائم نگارشی بهتر علامت هایی ماننده (، - : - ؛ - ! - ؟) به کلمه قبل از خود بچسبند و با آن فاصله نداشته باشند. در ضمن قابل ذکر است که این علایم ها باید با کلمه بعد از خود فاصله داشته باشند.

*شخصیت پردازی: شما در شخصیت پردازی موفق عمل کردید.
    آرتمیس: نابغه، 28ساله، ریس ناسای فضایی و مغرور و...
    آنجلین: زنی محکم و مهربان...
    مایلز: مهربان، با روحیات لطیف، عاشق فیزیک و شیمی...
    بکت: شبیه آرتمیس، عاشق ورزش و تمرینات و...
    دورف: موجودی کوتاه قد، شکمو و بی خیال...
    و...
    تمامی شخصیت ها مطابق با سن و موقعیت اجتماعی و... بودن.

*باور پذیری: خوب رمان شما در بحث ناتو و اجنه و... کاملا خوب و بر اساس ژانر علمی و تخیلی بود و واقعی به نظر می رسید اما در مورد رفتن به زیر زمین، بنابر این که در رمانتان ژانر فانتزی وجود دارد. قابل درک است؛ زیرا در این ژانر محدویتی برای پیاده کردن، ساخته های ذهنی نیست.

*ژانر: نویسنده گلم، ژانر رمان شما در مورد علمی و تخیلی و فانتزی است.
    علمی و تخیلی: نانو، ساخته تراشه ها، اجنه و پریان و جادو...
    فانتزی: دیو، دورف، زیرزمین و...
    هر دو ژانر در رمانتان به چشم می خورد.

*متفرقه: دوست عزیز، شما دو مقدمه گذاشته بودید بهتر است برای مقدمه، که یاد آوری موجوداتی مثل: گابلین و دورف و گنوم و... را معرفی کرده بودید، در سخن نویسنده به نام معرفی موجودات می آوردید. بهتر است لینک دانلود مجموعه های مرتبط با این رمان را در پست اول قرار بدهید.

امیدوارم از نقد بنده در جهت پیشرفت قلمتان استفاده کنید.
    112553
    عضو شورای نقد

آخرین ویرایش:

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983
    دوست عزیزم واقعا ممنون از نقدت و وقتی که برای رمانم گذاشتی. جوابتو با رنگ متفاوت بالا مشخص کردم.

م.عبدالله زاده

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    738
    امتیاز واکنش
    36,910
    نام
    :
    نام
    شما بر اساس وجود فن فیکشن که (فن فیکشن آرتمیس فاول ) بود درست و مناسبه و با محتوای داستان که آرتمیس شخصیت اصلی داستانه همخونی داشت و مخاطب رو میتونست جذب کنه!
    خلاصه:
    شما در خلاصتون از بازگشت فرد دیگه ای صحبت کردید و بعد از اون اطلاعاتی رو در اختیار مخاطبتون قرار دادید که از نظر من خیلی جامع و کامل و به طور کلی گره اصلی
    رو لو داده بود.
    اگر که از کلمات مجهول تری برای بیان خلاصه استفاده می کردید جذاب تر میشد.
    جلد
    :
    عکس اصلی استفاده شده در جلد رمانتون که عکس پسری رو نشون میده که سرش تقریبا پایینه و به نظر میاد به چیزی فکر میکنه ، طرز پوشش اون رسمیه و بیشتر شبیه افرادیه که کارهایی مثل ریاست رو بر عهده دارن و با توصیفاتی که در مورد شخصیت اول داستان به کار بـرده شده به نظرم آرتمیسه!
    شخص پشت سر اون که فردی رو نشون میده ؛ انرژی خوبی نمیده و شخصیت منفی داستان رو نمایش میده . کسی که از پشت به شخصیت اصلی ضربه میزنه و داره تلاش میکنه تا شخصیت اصلی رو از بین ببره!
    فضا و ترکیب های رنگی به کار بـرده شده با ژانر های
    به خصوص فانتزی و تخیلی مرتطبته!
    اما فونت استفاده شده به نظر جالب نمیکند و شاید میتونستید از فونت بهتری استفاده کنید.
    جمله ی استفاده شده در جلد هم که از دیالوگ های داخل
    بود جذاب و مناسب بود.
    مقدمه:
    شما توی مقدمتون در مورد شخصیت های به کار رفته صحبت کردید تا ذهن مخاطب رو اماده ی مطالب ارائه شده کرده باشید اما مخاطب با دیدن مقدمه انتظار دیگه ای از شما داره و میخواد که داخل مقدمه قطعه ادبی و یا شعر و یا مثل زیبایی مرتبط با محتوا و ژانر های
    شما ببینه! بهتر بود که توضیح این شخصیت ها رو داخل سخن نویسنده و یا به عنوان توضیحی قبل از رمانتون بیان کنید و قطعه ادبی برای مقدمتون بنویسید تا جذاب تر بشه.
    ژانرها:
    ژانر علمی تخیلی: ژانر مناسبی رو انتخاب کرده بودید. وجود برخی توضیحات از زبان آرتمیس و یا صحبت های اون در مورد نحوه کارکرد تفنگ اتمی به خوبی وجود این ژانر رو تضمین می کرد.
    ژانر فانتزی: وجود جن و پری و زندگی کردن اون ها در زیر زمین و توصیفات ظاهری اون ها ، وجود جادو و غیره به خوبی نشون دهنده این ژانر بود.

شروع
    :
    شروع رمانتون که با وجود آرتمیس و محافظش شکل می گیره و بعد از اون دیالوگ هایی که بین اون ها به وجود میاد آغاز میشه. شروع رمانتون خیلی میتونست بهتر از این باشه، توصیفات و مونولوگ های کم شروع رمانتون از جذابیتش کم میکنه و مخاطب با خوندن دو پست ابتدایی شاید خیلی جذب
    نشه!
    تغییرات جزئی شاید بتونه کمک شایانی بکنه!
    نثر
    :
    شما برای دیالوگ ها از نثر محاوره ای و برای بقیه ی قسمت های رمانتون از نثر ادبی استفاده کرده بودید. تا حد ممکن سعی کرده بودید که این دو نثر با هم ترکیب نشن و خوب بود اما وقتی که از نثر ادبی استفاده مس کنید مخاطب از شما این انتظار رو داره که توصیفات خیلی قوی از شما ببینه، توصیفات کمتون از جذابیت این نثر کم کرده بود.
    سیر:
    سیر
    باید توازن مناسبی بین فراز و فرود های داخل
    وجود داشته باشه.
    هنگام شروع رمانتون اتفاق ویژه ای بوجود نیومده بود اما بعد از اون
    به اوج خودش رسید و اتفاقات پشت سرهم افتادند ، وجود توازن بین این اتفاقات سیر دوستانتان رو بهتر می کرد.
    زاویه‌ی دید:
    زاویه دید انتخابی شما سوم شخص مفرده که بهترین زاویه ای بود که میشه برای این نوع
    با این نثر استفاده کرد و به خوبی میشه حالات و احساسات تمامی شخصیت ها رو درک کرد.
    توصیفات:

توصیفات مکانی:
    توصیفات مکان زیادی توی رمانتون ندیدن، صحبت کردن از فضای زندگی جن ها و یا فضای زندانی که داخل اون شده بودند میتونست سطح رمانتون رو خیلی جذاب کنه!

توصیفات حالات و احساسات:
    این نوع توصیف تقریبا توی رمانتون دیده شد وجود احساسات آرتمیس که خودش رو مغرور نشون میده و یا احساسات مادرش و برادرانش رو به خوبی در قالب دیالوگ ها توصیف کرده بودید اما باز هم جای کار داشت.
    توصیفات ظاهر:
    توصیفات ظاهر اگر چه وجود داشت اما کم بود. ظاهر ژولیت اصلا توصیف نشده بود یا ظاهر جن ها خیلی توضیحی در موردشون داده نشده بود.
    شخصیت پردازی:
    شما در شخصیت‌پردازی موفق بود و تقریباً از نویسنده اصلی پیروی کرده بودید.
    مثال:
    آرتمیس رو شخصیتی انزوا طلب و مغرور معرفی کرده بودید که در درجه اول به کارش اهمیت میده و دارای هوش سرشاریه!
    باتلر شخص وظیفه شناس و مهربونیه که در همه حال به فکر آرتمیسه.
    بقیه ی شخصیت ها رو نیز به خوبی به تصویر کشیده بودید.

دیالوگ‌ها و مونولوگ ها:
    باید بین دیالوگ ها و مونولوگ هاتون توازن وجود داشته باشه اما شما دیالوگ های بیشتری رو به کار بـرده بودید که باید تصحیح بشه.
    غلط املایی و علائم نگارشی:
    برخی قسمت ها غلط املایی وجود داشت که بهتره تصحیح بشه مثل:
    اصلا به قیافت نمی یاد= اصلا به قیافت نمیاد
    شرمزده=شرم زده
    نقات ضعفشون = نقاط ضعفشون
    توی علائم نگارشی هم خیلی رعایت کرده بودید و به خوبی عمل کرده بودید اما برخی قسمت ها (،) و (و) رو همزمان با هم استفاده کرده بودید در صورتی که این دو هرگز کنار هم استفاده نمیشن!
    مثل:
    جادو زود به زود منتقل میشه. و این بیرون رفتن...
    جادو زود به زود منتقل میشه و این بیرون رفتن...
    ایده:
    تا به این جای
    ایده ی اصلی خیلی در موردش صحبت نشده اما به نظر در مورد بازگشت دشمنه که توی تمام
    های تخیلی چنین ایده هایی وجود دارند و این نوع نگارش نویسنده است کا اون رو متمایز میکنه‌.
    باورپذیری:
    تخیلی و فانتزیه اما نباید خیلی هم دور از باور باشه ، تا به این جای
    به خوبی باور پذیری رو حفظ کرده بودید.
    موفق باشید.

kianick

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    750
    امتیاز واکنش
    25,173
    سلام سلام نویسنده‌ی گل ؛)

نام:
    نام
    شما آرتمیس فاول، فرمول سری می‌باشد که با توجه به خلاصه و محتوای
    که موضوعی این‌چنینی دارد مناسب است و به هر دوی آنها می خورد. نکته‌ای که مطرح است این است که در سخنانی از نویسنده نام مجموعه آرتمیس فاول و بازگشت انزل معرفی شده است لطفاً آن را اصلاح فرمایید.

خلاصه:

خلاصه که محتوای کلی از داستان دارد دارای ابهامات و گره های جذاب برای ترغیب خواننده است و دید کلی از داستان به مخاطب داده است. از خلاصه می‌توان فهمید که جنگی پیش و رو است و ژانرهای
    را هم به تصویر می‌کشد. منتهی نکته‌ای که مطرح است، خلاصه اندکی داستان را لو داده و بهتر از در دادان اطلاعات در این حجم، تجدید نظر شود.

جلد:

جلد
    ساخته شده از رنگ‌های خاکستری و مشکی است که در آن رنگ های متضاد با آن‌ها هم به کار رفته است طبیعت آن مرد روی جلد اشاره به آرتمیس فاول دارد. جلد مرتبط با ژانر است و به داستان هم می‌خورد. جمله آمده در جلد از سخنان معروف آرتمیس است که در داستان هم بکار رفته است. در کل جلد مناسب است.

مقدمه:
    نقد قسمت پیش گفتار با توجه به آن که از داستان اصلی پیروی شده تا حدودی بدون نکته است. بندهای آخر به مقدمه اضافه شده که حالا به تصویر می‌کشد و مقدمه در کل دارای جذابیت برای جذب خواننده است و می‌شود فضای حاکم در داستان را فهمید و پی‌رنگی از شخصیت‌ آرتمیس در ذهن ایجاد می‌شود. در این مورد موفق بوده‌اید.

ژانرها:

ژانرهای انتخابی علمی تخیلی و فانتزی بودند که در محتوای
    به چشم می خورد:

وجود قدرت های ماورایی مانند پریان اشاره به فانتزی و تکنولوژی و مسائل فنی‌حرفه‌ای به ژانر تخیلی اشاره دارند. در انتخاب ژانر موفق بوده‌اید.

شروع:

شروع
    صحنه‌ای درباره موقعیت آرتمیس فاول در حال است. تقریباً هیچ گره یا ابهامی در آن وجود ندارد تا نگاه خواننده را جذب کند. پست‌های اولیه نکاتی درباره‌ی عمق داستان را بیان و بیشتر وظیفه معرفی و یادآوری وقایع و شخصیت ها را به عهده گرفته‌اند تا جذب خواننده. پیشنهاد می کنم که برای جذب بیشتر خواننده‌ها گره‌ها و نکاتی را در آن بیان کرده و یا صحنه‌ای غیر از آن را به نمایش بکشید که خطر یا ماجرا‌های پیش رو به نمایش بگذارند. در کل شروع
    می‌توانست بهتر باشد.

نثر:
    ما دو نوع نثر داریم:
    محاوره‌ای و ادبی که شما از هردو بهره بـرده‌اید. متن ادبی و دیالوگ‌ها محاوره‌ای هستند و تقریبا در
    این دو باهم قاطی نشده بودند. نکته‌ای که مطرح است این است که با اینکه فن فیکشن با داستان اصلی تفاوت‌های دارد اما نویسنده باید حداکثر سعی خود را برای شباهت به نثر نویسنده‌ی اصلی داشته باشد. نویسنده‌ی اصلی داستان را از دید همه بیان می‌کرد که شما در این مورد موفق بوده‌اید. همچنین نویسنده شرح حالی دقیق‌تر از حرکات شخصیت‌ها می‌داد. نویسنده اصلی از زمان حال فراتر رفته بود و پیشاپیش چیزهایی می‌گفت ، نقد می‌کرد و توضیحاتی اضافه بر سازمان می‌داد. این مورد چندان _به دلیل فن‌فیکشن بودن_ مورد چندانی ندارد اما پیشنهاد می‌کنم که دوباره مجموعه آرتمیس فاول را بخوانید تا از مسیر اصلی گمراه نشوید.

سیر:
    سر
    باید به گونه ای باشد که همه اتفاقات را به خوبی شرح دهد و ترجیحا پرش، در چه مکانی و زمانی زیادی نداشته باشد. پرش مکانی و زمانی شما بیش از حد ولی با توجه به داستان اصلی قابل توجیه است. منتهی در داستان اصلی این مورد کمتر دیده می شود. بهتر است که محتوای قسمت‌ها را بیشتر کرده و پرش ها را کمتر کنید.

زاویه‌ی دید:
    زاویه دید انتخابی سوم شخص مفرد بود که در مجموعه اصلی هم از آن استفاده شده بود. داستان از دید چند نفر و توصیف حالات و احساسات آن‌ها بود که به جا موثر واقع شده بود. منتهی همان‌طور که در سیر گفتم باید آن را محدودتر کرد.

توصیفات:

توصیفات مکانی:
    شما در توصیفات مکانی ضعیف عمل کرد و فقط به نام بردن از اماکن رضایت داده بودید. پیشنهاد می کنم که توصیفات مکانی گسترده به قدری به
    اضافه شود که بیشتر شبیه مجموعه اصلی باشد.

برای مثال در مجموعه‌ی اصلی عمارت فاول‌ها به صورت دقیق توصیف شده و تجهیزات آن نام بـرده شده بود ولی شما کوچکترین تصویری از آن به مخاطب نداده بودید.

توصیفات حالات و احساسات:
    تقریبا در این بخش موفق عمل کرده بودید و به خوبی توانسته بودید به کمک توصیفات حالات و میکس آن‌ها با توصیفات احساس منظور را به مخاطب برسانید.
    مثال:
    ژولیت با نفس نفس گفت:
    -اربـاب آرتمیس فاول جوان دارن میان.
    مایلز که در حمام مشغول خشک کردن موهایش بود، صدای ژولیت را شنید و ناگهان در حمام را گشود؛ سرش را بیرون آورد و گفت:
    -چی؟ ولی اون که قرار بود اواخر ماه دسامبر بیاد؟ برای چی اومده؟

بعضی اصطلاحات اشتباه بیان شدند.
    مانند:
    با نفس نفس، نفس نفس زنان درست است.

توصیفات ظاهر:
    در این مورد عمل کرده و به طرز پوشیدن لباس در شخصیت ها به چیز دیگری اشاره نکرده بودید. ظواهر تجهیزات و غیره هم توصیف نشده بود تنها کاربرد آن‌ها نام بـرده شده بود. پیشنهاد می کنم این مورد اصلاح شود.
    برای مقال صورت رنگ پریده و موهای مشکی پرکلاغی آرتمیس که در همه‌ی کتاب‌های مجموعه‌ی اصلی به آن اشاره شده و یا ظاهر ساعت ساخت آرتمیس که باید توصیف شود.

شخصیت پردازی:
    شما در شخصیت‌پردازی موفق بود و با توصیفات رفتاری و گفتاری شخصیت‌ها دید درستی از آنها به خواننده داده بودید و تقریباً از نویسنده اصلی پیروی کرده بودید.
    مثال:
    آرتمیس با فردی مغرور و باهوش تر از شخصیت مهربان و دلسوز با توجه به اعمال اخیر دارد. وی شخصیتی انزواطلب و منظم دارد و ترجیحاً باید سرش به کاری مشغول باشد. باتلر شخصی وظیفه شناس و دلسوز و وفادار که سالهاست همچون خانوانن خود به فاول‌ها خدمت می‌کند.
    همچنین توانستید شباهت‌ها و تفاوت‌های رفتاری دوقلوها باهم و با خاندان شان را به تصویر بکشید.

دیالوگ‌ها و مونولوگ‌ها:
    داستان مونولوگ چندانی نداشت ولی دیالوگ‌ها متناسب با شخصیت و مکان و سن افراد بود و غیرواقعی نیز جلوه نکرده بود. در این مورد از نویسنده‌ی اصلی پیروی شده بود و موفق بودید.

علائم نگارشی و غلط‌های املایی:
    غلط های املایی و تایپی در
    به چشم می خورد و در علائم نگارشی اصول ویراست رعایت شده بودند ولی در بعضی قسمت‌ها به جای نقطه باید از ویرگول استفاده کنید.

مثال:
    مایلز. این ساعت در حقیقت داخلش چندین تراشه ساخته شده از فناوری نانو داره که قابلیت هاش رو در حد یک کامپیوتر پیشرفته بالا می بره. خودم ساختمش.

درست:
    مایلز، این ساعت در حقیقت داخلش چندین تراشه ساخته شده از فناوری نانو داره که قابلیت هاش رو در حد یک کامپیوتر پیشرفته بالا می بره. خودم ساختمش.

و یا اشتباه تایپی:
    تو .... توپ

ایده:
    با توجه به داستان اصلی این ایده‌ای جدید در این باره ولی دور از انتظار در کل نبود زیرا بازگشت دشمن هر لحظه محتمل است.

باورپذیری:
    علمی تخیلی است باورپذیری را دچار مشکل نمی کنند منتهی برخی حرکات به دور از انتظار است مثلاً این که کلماتی که رابـ ـطه‌ی رئیس و زیردستی را بیان کنند در
    به چشم نمی‌خورد با این‌که باتلر و آرتمیس رابـ ـطه ای دوستانه دارند ولی باید حد رئیس و زیردست رعایت شود که حداقل آن استفاده از کلمه‌ی قربان است که در مجموعه‌ی اصلی هم به وفور بکار رفته است.

متفرقه:
    شما یک مقدمه و پیش‌گفتار دارید که هر دو به یک معنا هستند از همه این دو را ادغام و یا برای قسمت اول نام معرفی را بگذارید.
    پیشنهاد می‌کنم در پست اول لینک‌های دانلود مجموعه‌ی اصلی را قرار دهید.

موفق باشید.
    پ.ن:
    طبق معمول اضافه می‌کنم من از بس تنبلم از تایپ صوتی استفاده کردم لحنم این جور شده :aiwan_lightsds_blum:

"عضو آزمایشی شورای نقد"

112553

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983

Mahlaaaaaa

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    331
    امتیاز واکنش
    20,559

"بِسْم الله الرحمان الرحيم "

نام رمان :
    نام رمان موضوعي هستش كه بايد در انتخاب اون دقت داشته باشيد . نام بايد به گونه اي باشه كه هم جذاب و قابل كشش باشه و هم در ذهن بمونه .
    علاوه بر اين نكات بايد با ژانر ها ، و موضوع رمان هماهنگ باشه كه انتخاب كرديد .
    "ارتميس فاول ، فرمول سري "هستش .
    در رابـ ـطه با رمان شما اسم همخوني لازم و با ديگر عناوين داره و با كاملا مناسبه
    ميشه گفت در انتخاب اسم موفق بوديد .

جلد رمان :
    جلد رمان برگرفته از رنگ هاي مشكي و خاكستري و زرد هستش . كه هماهنگي با محتواي رمان داره
    مردي كه ايستاده طبق معرفي شخصيت ها نشان دهنده ي ارتميس و عكسي پشت اون قرار داره كه نشون دهنده ي ، انرژي منفي ، روح و.. هستش .و اين عكس ژانر هاي رمان و به خوبي نشون ميده.
    ميشه گفت جلدتون ارتباط مناسبي با رمان داره .
    و درست انتخاب شده .

ژانر ها :
    ژانر هاي انتخابي تخيلي ، علمي و فانتزي هستش .
    خوب انتخاب ژانر ها درست بوه
    ژانر علمي -تخيلي : استفاده از كلمات جن، روح ، تكنولوژي ، نانو و ...
    و ژانر فانتزي : ديو ، شاخ و دروف و ...

خلاصه :
    خلاصه چند خط مختصر و مفيدي هستش كه قبل از مقدمه نوشته ميشه . توضيح كامل اما سربسته از رمان ميده ، توضيحي كه درونش گره داشته باشه و همينطور قابل كشش باشه .
    خلاصه بايد به گونه اي باشه كه خواننده با خواندن اون ترغيب به خواندن ادامه ي رمان كنه .
    اين كه بعد از بازگشت ارتميس به زندگي انزل برميگرده و اتفاقي شومي در انتظارشه
    خوب شما با اين خلاصه موضوع رمان و لو داديد .
    بهتره از خلاصه اي گنگ تر استفاده كنيد .

مقدمه :
    مقدمه دكلمه ، متن ، و يا شعري در رابـ ـطه با موضوع رمان هستش مقدمه و پيشگفتار هر دو يك معنا هستند .
    مقدمه خوانندرو با حال و هواي رمان اماده ميكنه .
    مقدمتون مناسب رمان بود .

شروع رمان :
    شروع خلاقانه و حرفه اي نداشتيد . شروعتون قابل كشش نبود و گرهي در اون ديده نميشه .
    ميتونستيد از جاي جذاب تري رمانتون و شروع كنيد .
    مثلا ميتونستيد از جايي كه رمان هيجان بيشتري داره شروع كنيد بهتره گرهي در شروع رمانتون قرار بديد .

نثر رمان :
    دو نوع نثر داريم .
    نثر محاوره و ادبي .
    شما در مونولوگ از نثر ادبي و در ديالوگ از محاوره استفاده كرديد.انتخابتون خوب بود و تا به اينجا اين موضوع و حفظ كرديد .

سير رمان :
    سير رمان با توصيفات رمان نسبت مستقيم داره وقتي توصيفات به خوبي بيان بشه سير خود بِه خود تنظيم ميشه .
    شما پرش هاي مكاني و زماني زيادي داشتيد .
    اين كه خواننده متوجه تمام نكات درون رمان بشه و چيزي و جا نداره هنر قلم نويسندس .
    بهتره كه كمي اروم تر و با تامل بنويسيد .

توصيفات :
    ما چند نوع توصيف داريم .
    توصيف چهره ، توصيف مكان ، توصيف احساس و ...
    شما به طور كل از توصيفات استفاده ي زيادي نكرديد .
    توصيف چهره :
    توصيف چهره نداشتيد . خواننده حق داره بدونه شخصيتي كه راجبش ميخونه چه شكلي هستش .
    توصيفات نبايد يك جا و يك باره باشه و بايد تدريجي باشه به دليلي كه در ذهن خواننده بمونه .
    توصيف مكان :
    شما مكان هاي زيادي داشتيد اما توصيف نكرديد .
    يكي از دلايلي كه سير رمانتون تنده به علت عدم رعايت توصيفاته.
    اگه اين دو رعايت بشه سير رمان هم به خود خود مرتب ميشه .
    توصيف احساس :
    توصيف احساس و حالات در رمانتون خوب بود و كأملا ميشد حس عصبانيت ، ناراحتي ، شادي و ... در شخصيتتون حس كرد .

ديالوگ و مونولوگ :
    ديالوگ و مونولوگ رمانتون تناسب نداشت .
    بهتره كه ديالوگ و مونولوگ با هم تناسب داشته باشند چون زياد بودن هر كدوم خواننده رو خسته ميكنه.
    در رمان شما ديالوگ ازمونولوگ كاملا بيشتر بود و بهتره كمي از توضيحاتي كه در قالب ديالوگ بيان ميكنيد به عنوان مونولوگ بيان كنيد .
    در ديالوگ هاي دو نفره چند جايي اسم شخصيت وبرديد كه اين خوب نيست ؛ در بعضي جاها تكرار بيش از چند بار اسم شخص خوانندرو خسته كرديد مثال ميزنم :
    -خدا من باتلر تو فكر ميكني من عاشق ميشم ؟ من اگر چه بعد اون ماجرا ها تغيير كردم ولي نميتونم عاشق كسي بِشم بالتر !
    •احتياجي به استفاده از اسم بالتر در اخر جمله نداشتيد .
    اين مورد زياده و بهتره اصلاح بشه .
    وقتي دو شخصيت در صحنه وجود دارن بيان كردن مداوم اسم شخصيتي كه صحبت ميكنه رمانتون و مبتدي ميكنه . در اونجا شخصيت ديگه اي نيست كه صحبت كنه پس احتياجي به بردن اسم در گفتگو هاي دو نفره نداريد .

شخصيت پردازي :
    شخصيت پردازيتون خوب بود و ديالوگ هاتون مناسب سن أشخاص بود .
    شخصيت زيادي نداشتيد و اين خيلي خوبه كه شخصيت ها به تدريج و اروم وارد رمان ميشن و باعث ميشه خواننده گيج نشه و ابهامي به وجود نياد .

ارتميس : مردي با اقتدار و مغرور و شغلش كه رياسته كاملا مناسبش هست .
    بالتر : فردي وظيفه شناس و در عين حال مهربون جدي .
    در شكل دادن به شخصيت ها موفق بوديد .
    در اين باره تبريك ميگم .

غلط هاي املايي و اشكالات نگارشي :
    غلط هاي املايي اما اشكالات نگارشي در
    ديده ميشه كه به علت كم بودن با يك نگاه كلي رفع ميشه .
    مثل :
    نقات / نقاط
    جست و جوگربه / جست وجو گر به
    شرمزده/ شرم زده
    در بعضي جاها هم مي به كلمه ي بعد چسبيده بود كه اشتباهه .
    ميافتاد / مي افتاد
    در بعضي جاها از علائم نگارشي نا به جا استفاده كرديد . در بعضي جاها هم بيش از يك بار از علائم نگارشي استفاده كرديد . كه با كمي مطالعه در باره ي نگارش اين مشكلات رفع ميشه .

ايده :
    ايده ي خوبي داشتيد . اين كه يك نفر به زندگي بر ميگرده ، دشواري هاي زيادي در سره راهش وجود داره ، اين دشواري ها هر كدوم خودش ي گره كه ميتونه رمانتون و جذاب تر كنه .
    ايدتون شايد تكراري اما جذاب بود . و اين هنر نويسندس كه بتونه رمان و از ديگر رمان هاي تكراري جدا كنه و اثري خاص آرائه بده

باور پذيري :
    وقتي ژانر رماني تخيلي هستش نويسنده اين اجازرو به خودش ميده كه هر چيزي و در غالب تخيل آرائه بده . اين درست نيست ، هر چيز تخيلي هم نبايد از عقل زياد دور باشه .
    در رابـ ـطه با رمان شما ، تا به اينجا چيز غير قابل باوري نبوده ، شما خوب تونسته بوديد تخيل و با واقعيت در هم بگنجانيد .
    قلمتون مستحق ستايشه .
    خسته نباشيد .
    CA59C983-EB79-4DC6-BA65-EA8FB61F1B0A.jpeg
    (منتقد ازمايشي انجمن نگاه دانلود )

پیوست ها

• 57B1DBAE-3B7A-4CD5-A66F-9D26C4AD2848.jpeg
      57B1DBAE-3B7A-4CD5-A66F-9D26C4AD2848.jpeg
      126.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1
    • D52884B9-FD9C-4C2B-9B75-286DFC5F10C7.jpeg
      D52884B9-FD9C-4C2B-9B75-286DFC5F10C7.jpeg
      126.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1

Fatemeh-D