نقد رمان معرفی و نقد رمان سفید یخی| فاطمه د کاربر انجمن نگاه دانلود

این رمان تا اونجایی که خوندین چطور بوده؟

• عالی

• خوب

• می تونست خیلی بهتر باشه

• تازه اول راهی

نتایج فقط بعد از شرکت در نظرسنجی قابل رویت است.

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
ارسالی ها
1,624
امتیاز واکنش
60,983
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و صد سلام خدمت شما دوستان، خواهران، برادران، بر و بچز اعضای انجمن، منتقدان و....
خوشحال می شم با نقد خودتون نقات قوت و ضعف رمان منو بهم نشون بدین!
باتشکر

6879.png

نام
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
: سفید یخی
ژانر: پلیسی، اجتماعی
نویسنده :فاطمه د کاربر انجمن نگاه دانلود

خلاصه:
دختر ماجرای ما یه دختره فاقد احساسات. یه دختر که بلد نیست بخنده، نمی دونه عصبانیت چیه، از غم و نگرانی و کسالت و اضطراب و دوست داشتن فقط اسمشونو بلده. این دختر تو ماجرایی درگیر میشه. ماجرایی که اونو تو مسیر کینه دیگران قرار میده. انتقام چیز قشنگی نیست. اما، شاید قربانی انتقام شدن بتونه اونو به بلوغ عاطفیش برسونه. شاید با محبت دیدن تو لحظات تنهاییش احساسات رو درک کنه...

ازتون بسی سپاس گزارم!

آخرین ویرایش:
  • پیشنهادات
  • ABAN dokht

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,239
    امتیاز واکنش
    8,811
    بنام خدا

نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد
    را مطالعه فرمایید.
    توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده
    -خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم
    -تند تند پست بزار
    -تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن
    و ...

برای آموزش نقد می توانید از

بهره ببرید .
    موفق باشید ( تیم مدیریت نقد )
    lsbj_%D9%86%D9%82%D8%AF.jpg

parmida.d

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    64
    امتیاز واکنش
    412
    با سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده . خلاصه داستان خوب هست و به نظر موضوع کلیشه ای نمیاد من چند پست رو خوندم و خواستم نکاتی رو متذکر بشم .
    1- توی پست اول خیلی سریع پریدید به جشن . و اصلا انگار رمان روی دور تند بود
    2-توضیحات داخل پرانتز وسط رمان اصلا جالب نیست . به جای توضیحات پرانتزی که وسط رمان میاد و خواننده رو از حال هوای رمان خارج میکنه یک ستاره بزنید و پایین پست توضیح مورد نظرتون رو بنویسید
    3-افراد زیادی ازم درخواست ر*ق*ص داده بودن : ازم درخواست رقـ*ـص داده بودند ؟؟؟ یعنی چی ؟ مفهومی نداره این جمله . شکل صحصح : افراد زیادی بهم درخواست رقـ*ـص داده بودند
    4- قدم صد و شصت بود : این قسمت . نگارشش باید عوض شه ه نظرم . قدم مثل قدم زدن من خوندمش بار اول به نظرم بهتر بود یه مدل دیگه بیان شه
    5 - بعضی جاها علائم نگارشی رعایت نشده بود مثل : چرا شما نمی رقصید. جمله پرسشیه پس چرا نقطه ؟
    6- خیلی دلم می خواست الان تو کتابخونم بودم : با لحنی که دختر توی جمله ی بالاش صحبت کرد خیلی متفاوته . دختر داستان توی جمله بالا بسیار لفظ قلم و توی این جمله خودمانی تر صحبت میکرد . تناقصش زیاد جالب نبود به نظرم

با تشکر از زحمتتون موفق یاشید و پایدار

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983
    خیلی ممنونم از نظرتون. بیشتر جاها اشتباه کردم و خودم متوجه نشدم! برای مثال ازم در خواست رقـ*ـص داده بودن، در واقع ازم درخواست رقـ*ـص کرده بودن بود، اما بخاطر حواس پرتی جملمو با جمله افراد زیادی بهم درخواست رقـص داده بودند قاطی کردم. با این حال سعی کردم ایراد هایی رو که گفتین رفع کنم. ولی نمی دونم تا چه حد موفق بودم. امیدوارم باز هم با نظراتتون منو راهنمایی کنین. بخاطر نقدتون ازتون خیلی ممنونم.

آخرین ویرایش:

✴Aida✴

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,104
    امتیاز واکنش
    11,875
    سلام خسته نباشی عزیزم
    رمانت خوبه ولی یکمی یخه
    که البته فک کنم مدلش باشه ولی میتونه یکمی گرم تر بشه

یه سوال:مگه فرزانه دختر مذهبی نیست؟
    پس چطور برای آزمون بادیگاردا اینقدر راحت با هومن مبارزه میکرد و دستشو میپیچوند؟
    یکیم اینکه من دفاع شخصی رفتم
    سطح کمربندای دفاع شخصی و کاراته باهم یکیه
    پس کمربند بنفش خیلیم نباید ماهر باشه؟ طوریکه
    همه ی بادیگاردا رو شکست بده و این یکم دور از عقله

همین دیگه
    از رمان خوبت ممنونم
    برات آرزوی موفقیت میکنم گلم

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983
    با تشکر از نظراتتون. راستش من این قسمتو کاملاً حساب شده نوشتم.
    درمورد سؤال اولتون: نصف بیشتر این رمان نوشته شده. در قسمت دیگه ای به این اشاره داره که اون دستکش چرمی موقع مبارزه دستش می کنه.
    درمورد سؤال دومتون هم: من خودم در متن رمان اشاره کردم که فرزانه استعداد زیادی در مهارت های رزمی نداره و بیشتر تیزه. تو متن رمان هم می خونین که "هر هشتاشون امتحان دادن. همشون تنها چیزی که داشتن زور بود. تیر اندازیشون تعریفی نداشت، و واقعاً کم هوش و کم دقت بودن. نمی تونستن حمله های طرفشون رو تشخیص بدن." این یعنی اینکه اون مبارزه کرده و متوجه زورشون شده. اما اونا ازنظر بهره هوشی و آمادگی برای حمله های ناگهانی ضعیف بودن و تیراندازیشون چنان چنگی به دل نمی زنه. آزمایش اون فقط آزمایش مهارت های رزمی نبوده که اونا توانایی شو نداشته باشن.
    بازم ممنونم از نقدتون. امیدوارم بازم با نظراتتون باعث پیشرفت رمانم بشین.

آخرین ویرایش:

Tarannom baran

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    104
    امتیاز واکنش
    2,465
    سلام نویسنده عزیز!خسته نباشید.
    قسمت هایی ازرمانتو خوندم،قلم جالبی داری،اما با ایدا جان موافقم،قلمت خیلی سرده!
    درک میکنم که شخصیت اول رمانت دچاربی عاطفگیه،اما میتونی برخورداطرافیان با اونو،خیلی گرمترجلوه بدی،فکرنکنم کسی که ازبیماری بی عاطفگی داره نتونه ازجشن وشادی لـ*ـذت ببره،چون هردو دوتا حس متفاوت ازهم هستن.
    من هم حرفه ای نیستم،اما خواستم نظرموگفته باشم.
    موفق باشی دوست گلم!

Fatemeh-D

نویسنده انجمن
    نویسنده انجمن
    ارسالی ها
    1,624
    امتیاز واکنش
    60,983
    از نقدتون صمیمانه سپاسگزارم. اما...
    موردی که گفتین اوایل واقعاً مشهوده! اما کم کم رمان گرم تر میشه...
    باز هم از نظرتون ممنونم و امیدوارم باز هم با نظراتتون منو راهنمایی و همراهی کنین...

زهرابهاروند

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    592
    امتیاز واکنش
    62,180
    ❤بسم اللّه الرحمن الرحیم❤

نقد
    سفید یخی

سلام دوست عزیزم!
    می خوام به نقد رمانت بپردازم:

نام
    :
    در ابتدا با دیدن توی ذهنم به طور ناخودآگاه،تصویر دختری با پوست سفید و اخلاقی که لقب سردی رو یدک می کشه توی ذهنم‌ شکل گرفت و با خوندن چند پست از
    ،تصوراتم به واقعیت مبدل شد.

جلد:
    از اونجایی که هنوز جلدی برای
    آماده نشده،بنظرم پس زمینه ی دختری توی یه منظره ی برفی و استفاده از فونت آبی و سفید می تونه مناسب باشه.

خلاصه:
    خلاصه باید جوری باشه که تنها موضوع اصلی مشخص بشه،توی خلاصه ی تو،کل ماجرا از بیماری فرزانه تا شغل قبلی والدینش رو توضیح دادی که این موضوع،هیجان داستان رو کم می کنه.بهتره خلاصه رو از ابتدا بنویسی‌.

مقدمه:
    مقدمه ی زیبایی داشتی که بازی با کلمات به احساسش اضافه کرده بود،اما؛مقدمه باید در پست اول و قبل از شروع
    قرار بگیره،این قسمت رو ویرایش کن.

شروع:
    تقریبا بیشتر
    ها از کنکور و قبولی دانشگاع شروع میشن اما شرایط خاص فرزانه و واکنش های عجیبش باعث تفاوت شدن.

سیرداستان:
    با توضیح کل بیماری فرزانه توی همون پست های ابتدایی،سیرداستان کاملا مشخص شده.بهتره همیشه چیز جدیدی برای رو کردن داشته باشی تا خواننده به خوندن ادامه ی داستان ترغیب بشه.

دیالوگ ها:
    دیالوگ‌های فرزانه متناسب نیستند.درسته که فرزانه شخصیتش بزرگتر از سنشه،اما گفتن جمله ی(سوالی ذهنم رو فی الحال درگیر کرده)،متناسب نیست چون از سمت دیگه ای فرزانه با لحن تند و بی ادبانه ای با هم دانشگاهیش در بدو ورود صحبت کرد،این تناقض قشنگ نیست.

مونولوگ ها:
    باید روی مونولوگ ها بیشتر کار بشه.حالات افراد رو هنگام بیان دیالوگ ها بیان کن تا حس رو به خواننده منتقل کنی.

علامت و اشتباهات نگارشی:
    توی متن اصلی نباید از سه نقطه...استفاده بشه.این علامت فقط باید توی دیالوگ ها یا زمانی که می خوای ادامه رو نگی استفاده بشه.
    برای دیالوگ ها هم باید اینجور عمل بشه برای مثال:
    در آخر گفت:
    _...

از سایر علائم به خوبی استفاده شده.
    فعل ها رو جدا نوشتی و این نکته ی مثبتیه و همچنین غلط های املایی زیادی جز چندتا به چشمم نخورد کن اونم با یک بار ویرایش حل می شه.

توصیف:
    توصیف پوشش ها خوب شکل گرفته.از اون روسری لبنانی بستن گرفته تا لباس مهمونی.
    اینکه توی توصیف چهره ها زیاده روی نکردی و همه رو بور و چشم رنگی نشون ندادی نکته ی مثبتیه.
    روی توصیف مکان هایی مثل خونه و دانشگاه بیشتر کار کن.

شخصیت پردازی:
    توی همون بازی جرئت حقیقت یکدفعه شخصیت های زیادی رو وارد ماجرا کردی،بهتره قبل از ورود اشخاص جدید فضا رو آماده کنی و دربارشون توضیح مختصری بدی‌.

زاویه ی دید:
    زاویه ی دیدِ اول شخص،مناسب این رمانه و خوب ازش استفاده کردی.اگه گاهی هم از سوم شخص یا اول شخص مرد استفاده کنی بد نمی شه.

نثر داستان:
    نثر عامیانه مورد علاقه ی بیشتر خواننده هاست.با کمی توصیفات ان شاءاللّه بهتر هم می شه.

ایده
    :
    ایده ی خوبی رو انتخاب کردی.با کمی پلیسی کردن ماجرا زیاتر می شه.

باور پذیری:
    مهارت های رزمی فرزانه کمی بیشتر از حد عادیه و باور پذیری رو کم می کنه.می تونستی عادی تر اون هارو به نمایش بذاری‌.

ژانر های انتخابی:
    قبل از خلاصه،اسم
    ،نام نویسنده و ژانر رو ذکر کن.ژانر اجتماعی و عاشقانه متناسب با موضوعه.

و
    در آخر؛
    ان شاءاللّه با رفع اشکالات
    بهتری به وجود بیاد.

❤در پناه حق تعالی❤ ،
    یا علی مدد .

زهرابهاروند عضو تیم شورای نقد

خــاتــون

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,393
    امتیاز واکنش
    96,316
    سلام و خسته نباشید خدمت نویسنده ی عزیز

نام
    :در مورد نام رمانتون باید بگم من در دید اول با خوندن نام
    احساس کردم که رمانتون تخیلیه و مربوط به مسائل ماورایی و....میشه اما با خوندن
    تونستم با واژه ی یخی ارتباط برقرار کنم اما سفیدیو نمی دونم به چه معناست یعنی دختری که پوست سفیدی داره؟!در نتیجه میتونستید انتخاب بهتریم برای اسم رمانتون داشته باشید و اینکه بیان کردید فرزانه مثل سفید برفیه اما تشابه اخلاقی یا ظاهری با هم ندارن.

مقدمه:در مورد مقدمه باید بگم متن زیبایی بود.
    و کاملا با خلاصه و سیر و موضوع داستانت همخونی داشت.
    اینکه زندگی همیشه به یک صورت نیست سختی داره و گاهی اونقدر مشکلات درش هست که ادم کم میاره
    حتی تیکه ی اخرش که صحبت از تلخی و شیرینی ها شد یه لحطه فکر من خواننده به این سمت رفت که تو خلاصت بیان شده که دختر قصه شاید تو راه انتقام به شیرینیه زندگیش برسه و این مقایسه ها تو ذهن خواننده در مورد مقدمه و خلاصه ی رمانت عالی شکل می گیره.

خلاصه:
    در ابتدا باید بگم کاملا با مقدمه و موضوع داستان هماهنگی داره
    تو خلاصت بیان کردی که دختر داستانت فاقد هیچ احساسیه و خوب این کاملا در رمانت مشهوده و اینکه پدر و مادرش در گذشته پلیس بودن و همین باعث میشه تو یه ماجرایی درگیر بشه و حس انتقام داشته باشه به نظرم
    اینکه اون ماجرا چی بوده و اون حس انتقام مربوط به چه کسیه یا چجوری میخواد انجام بشه همون گره هایی هستن که خوانندرو به سمت
    میکشونه و براش جذاب میشه
    خواننده دوست داره بدونه اون اتفاق چی بوده که دختر داستانو به این جا کشونده و انتقامی که میخواد بگیره از کیه چرا و به چه صورته و چی باعث میشه که تو مسیر به این سختیو بدی بتونه بلوغ عاطفیشو بر طرف کنه و جذابیت داستان همینجاست....
    باید بگم خلاصتون هم خیلی خوبه و خوانندرو جذب میکنه.

جلد
    :جلد رمانتون رو که با اسم مطابقت میدم سفیدیشو در پوست و فضای اطراف دختر و یخیشو تنها میتونم در گلوله های برف و یخ حس کنم اما این یخ در جلد مفهومه رفتار تلخ و یخه فرزانرو به وضوح نمیرسونه اگر شخصیت جلد یک دختر با صورتی بی تفاوت میگذاشتید عالی تر میشد.

شروع
    :شروع به نسبت خوبی بود ولی میتونست خیلی خیلی بهتر و زیباتر از این باشه شما اومدید در اول
    تمام صفات اخلاقی و رفتاریه فرزانرو بیان کردید اما اگر این هارو در طول
    میگفتید بهتر بود.
    در شروع رمانتون هیچ گره و چیز هیجانی یا اتفاقی که منو به سمت
    بکشونه حس نشد یک روند عادی داشت که تنها مشغول تعریف کردن خانواده و اخلاقیات خودش بود،بهتر بود شروعو با یه اتفاق هیجانی یا یه اتفاق مرموز یا یه گره بزرگ جذاب ترش کنی که خواننده از همون اول بخاطر اون اتفاق جالب بخاطر باز کردن اون گره رمانتو دنبال کنه و اینجا استعداد و خلاقیت نویسندرو میرسونه که بخواد از چه راهی اینکارو انجام بده.

اسم شخصیت ها: اسم شخصیت ها کاملا با شرایط زمانی،مذهبی،عقیدتی و...... هماهنگی و سنخیت داره.نه اونقدر عجیب غریب هستند که برای خواننده غیر قابل باور باشه نه اونقدر ساده،برای مثال اسم فرزانه به معنای باهوشه و این خصوصیت با رفتار و شخصیت همخونی داره و اینکه بهتر بود تنها
    و محوریتش روی فرزانه قرار نگیره در ببن افراد دیگه هم در چرخش باشه.

توصیفات:
    توصیف مکان:توصیف مکان در
    خیلی خیلی کم صورت گرفته بود یا می تونم بگم اصلا نبود بهتره که مکانی که درش فرد زندگی میکنه برای خواننده شرح داده بشه تا خواننده تو ذهنش یک دیدی از فضا داشته باشه و بتونه راحت با
    ارتباط برقرار کنه،برای مثال:
    رنگ دیوار اتاقمم مثل خودم سرد بود رنگی که حس خوبی بهم میداد دیوارای اتاقم پره مدال و افتخارات علمی بود چیزی که از زندگی میخواستم موفقیت تو زمینه ی علمی.

اینو برای مثال گفتم .

توصیف ظاهر:توصیف ظاهر هم خیلی ساده صورت گرفته و در یک تایم تمام صورت و قیافه ظاهری شخصیت رمانو توصیف کردید اما یک خلاقیت شما در توصیف ظاهر در اون قسمت
    هست که حامد و پویا مشغول صحبتن و حامد میگه تو با این ته ریشات و بینیه قوس دارت ابروهاتو با ماژیک پیوند بدیم و ..... در این قسمت
    توصیف بهتری انجام شده یعنی در لابه لای شوخیه حامد با پویا توصیف ظاهری انجام شد،و بهتر میشه اگه توصیفات ظاهریو ویرایششون کنی و به طور هوشمندانه تری توصیفشون کنی.

توصیف حالات:توصیف حالت های رفتاری مانند خشم،تعجب،شادی و.......درست انجام شده و صورت گرفته،زمانی که احساس درد میکنه یا حس تعجب،ناراحتیه اطرافیان حس میشه مثل اونجایی که پدرش از واکنش نشون ندادن فرزانه در مورد گرفتن بادیگارد احساس ناراحتی میکنه.

حسن رمانتونو میشه در توضیح و شرح بعضی از کلمات غیر قابل مفهوم و کلیدی بیان کرد که کار خیلی خوبیه و خوانندرو برای فهم
    و داستان راحت میکنه،توضیح اصطلاحات ورزش های رزمی که ممکنه من و امثال من چیزی در مورد اون ندونیم خیلی خوبه ولی در پست اولت در مورد توضیح چشم های قهوه ای از نطر من زیاد مهم و ضروری نبود توضیحش.

علائم نگارشی:شما از (....)و(.)ستفاده ی کثیری کردید در صورتی که در اکثر جملات نیاز به کاربرد این علائم نبود ما از علامت(.)در پایان جملات استفاده میکنیم در صورتی که شما بعد هر جملتون از نقطه استفاده کردید و خیلی جاها نباید از علائم استفاده میکردید مثل:
    گردنتون رو میگم!نشکنه؟
    اینجا گردنتون رو میگم جمله تعجبی نبود که علامت تعجب بخواد
    خواهرم....شما جرئت داری اون فک.....
    اینجا میتونستید بعد از خواهرم از ویرگول استفاده کنید ولی نقطه چین گذاشتید
    و اشکالات دیگه به همین منوال که باید ویرایش بشن.
    این نکته ی مهمو هم یادآوری کنم که بعد هر نقطه در یک نوشته باید برید خط بعدی نه اینکه پشت سرش دوباره ادامه ی جملتونو از بگیرید.
    واز (....) در:
    1-برای نشان دادن واژه های محذوف یا ادامه دار.
    2-برای سخن ناتمام.
    3-برای نشان دادن کشش گفتاری.
    استفاده میکنیم.
    که جایز نیست در
    زیاد از نقطه چین استفاده بشه و بهتره بجاش از علائم دیگه مثل(،)و(؛) استفاده کنید.

شخصیت:ببینید خوب من به عنوان یک خواننده کاملا سردی و بی تفاوتی شخصیت فرزانرو درک کردم اما مشکلی که هست غیر باور بودنه برام این همه سردی و یاس غیر باوره.شما تنها محور اصلیه رمانو رو فرزانه چرخوندید و خواننده هیچ تصوری از شخصیت دیگران نداره جز اینکه شوخ طبعن یا وقتی عصبی میشن چه واکنشی نشون میدن
    پیشنهادم اینه که تنها روی یک نفر تمرکز نکنید و بقیه ی شخصیت هارو هم درگیر کنید.

نثر:نثر
    شما عامیانست نه ادبیه و نه ترکیبی از این دو و به نظرم به ژانر و محتوای
    میخوره و مشکلیو ایجاد نمیکنه.

ژانر
    : در اولین پست رمانتون خبری از اعلام ژانر نبود من ندیدم چیزی و باید در کنار مقدمه و خلاصه ژانر و هم بیان کنید زیرا خواننده با دیدن ژانر به سراغ
    میره پیشنهادم اینه که هرچه زودتر ژانر رمانتونو قرار بدید.
    ما انواع ژانر داریم:
    پلیسی،معمایی،طنز،عاشقانه،اجتماعی،تخیلی و....

ایده:ایده ی خوب و جالبیه و اینکه میشه گفت رمانتون کلیشه ای نیست و این حسن دیگه ی رمانتونه،کمی قلمتون ناپختست و شاید این باعث شه که ایدتون خیلی خوب حس نشه و اون جذابیتو به خواننده القا نکنه،با رعایت اصول حتما قلمتون پایدار تر میشه.

مونولوگ و دیالوگ:مونولوگ در رمانتون بیشتر از دیالوگ بوده و این زیاد جالب نیست در پستای اول شما انقدر جملاتو درهم و پیوسته نوستید که خواننده رغبتی برای خوندن پیدا نمیکنه و براش کسل کنندست و اینکه میشه از این نظر هم نگاه کرد به این موضوع که چون شخصیت داستانتون دختری کم حرفه پس دیالوگ زیادی برقرار نمیشه بین افراد. اما بهتره هردو به طور یکسان در
    باشند.خوب رنج سنی بیشتر کاربران در انجمن نوجوان ها هستند و بعضی دیالوگ ها هم در جای مناسبی گفته نشده و هم اینکه میتونست بهتر گفته بشه مثل جمله ی:چند نفر درخواست ر*ق*ص دادن و هیزی می کردن
    به نظرم این جمله اگه بهتر بیان میشد خیلی بهتر بود.

زاویه دید:زاویه دیدتون اول شخصه و داستان از زبان یک نفر تا اینجا بیان میشه انتخاب زاویه دید جزو سلیقه ی نویسنده و مطابق با قلمشه ممکنه یه نویسنده از زاویه دید دانای کل استفاده کنه ممکنه یک نویسنده هم از اول شخص و گاهی هم از هردو.
    انتخاب یک زاویه دید مناسب مطابق با توانایی و قلم نویسنده مهم هست اما چیزی که مهم تره قلم و پختگی اون در رمانه.

پیرنگ:در مورد پیرنگ داستان باید بگم به طور مستقیم بوده و یک جایی فلش بکی زده میشه به گذشته
    پیرنگ از سه بخش تشکیل میشه:
    1- آغاز که حتما نباید در پی حادثه ی دیگه اتفاق بیفته یعنی حتما نباید قبلش حادثه ای اتفاق افتاده باشه که نویسنده بخواد از اون رمانو شروع کنه ممکنه اون اتفاق در اینده بیفته.

2- میان که هم در پی حوادثی اومده و هم با حوادث دیگه ای دنبال میشه یعنی به دنبال اتفاقات گذشته شکل میگیره و ماجرا در مورد اتفاقات گذشتست.

3- پایان که پیامد طبیعی و منطقی حوادث پیشینه یعنی پیامد ها و نتایج حوادث گذشته و اتفاقی که در گذشته باعث شد که زندگی این شخص به اینجا برسه

من با توجه به این سه مورد میگم که رمانتون از نظر پیرنگ کامل و بدون اشکاله چون از این سه قاعده پیروی کرده.

باور پذیری:اون قسمت از
    که دکتر با شنیدن حرفاش بهت میکنه باید بگم یک روانشناس نباید از شنیدن داستان و بیماری فرد مورد نظر تعجب یا حیرت کنه چون اون تمام بیماری هارو میشناسه و ممکنه با خیلی از بیماران له این شکل گفتگو داشته پس حیرت در مقابل این حرف ها برای یک روانشناس خوب زیادی ممکن نیست.

اون قسمتی که داره برای دکتر شرح فیلم دیدن و تفریحاتو میگه شما اومدید تمام ژانرارو گفتید که این اضافه گویی محسوب میشه برای خواننده کسل کنندست بهتره بگید با ژانرهای متفاوت بجای استفاده از اون همه ژانر.

من چون با این مسائل تاحالا مواجه نشدم نمی دونم که میشه بادیگارد همراه یه ادم نه چندان معروف در کلاس هم باشه پس نمی تونم نطر قطعی بدم و اینکه روز اول دانشگاه تو کلاس همه خیلی صمیمی و بی پروا رفتار کردن و این یکم دور از ذهنه حتی واکنش بچه ها نسبت به داشتن بادیگارد برای اون دختر رو هم نگفتید اصولا این تیپ افراد درون کلاس نیستن در محوطه ی دانشگاه و فضای بیرون هستن.

خوب اتفاقات عجیب و دور از ذهن در
    شما دیده میشه که به گفته ی خودتون در اولین پست
    چیز عادیی هست مثلا شاید از نظر من سردی یه دختر تو این سن ورودش به دانشگاه با اون رتبه در اون بازه ی زمانی یا وجود یه بادیگارد و قدرت رزمیه اون دختر کمی عجیب و غیر عادی به نظر بیاد ولی خوب به گفته ی خودتون در رمانتون این مسائل وجود داره.

سیر
    :
    کشمکش:به راحتی در بین افراد دیده میشه ولی اگر کمی واقعی تر باشن بهتر میشه و خواننده بیشتر با
    ارتباط برقرار میکنه
    کنش و واکنش: در اغاز رمانتون هیچ هیجانی مشاهده نکردم و این کم کم در طول
    ایجاد شده و در مورد گره باید بگم انتقام اون دختر میتونه یه گره باشه و خوانندرو به این فکر واداره که انتقام برای چی از کی و چجوری که باید بگم خوب این گرهو کنترل کردید من خودم به شخصه هر چه که جلوتر میرفتم
    برام جالب تر میشد اما اولاش نه منو زیاد جذب نمی کرد و این هم با ویرایش و توصیفات کامل تر و بهتر قابل ترمیمه

خسته نباشید
    قلم خوبی دارید اگر کمی دقیق تر عمل کنید قطعا و حتما
    بهتری خواهید داشت.
    به امید کار های بهتر.

عضو شورای نقد انجمن نگاه دانلود

برخی موضوعات مشابه

بالا