نقد رمان معرفی و نقدرمان بازگشت سه تفنگدار ( جلد دوم سه تفنگدار شیطون ) | فاطمه موسوی کاربر انجمن نگاه دانلود

به کدوم ژانر رمان علاقه مندید ؟

• مجموع رای دهندگان
    203

❤ASAL_M❤

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
5,042
امتیاز واکنش
53,626
سلام ممنون
شرمنده امکان تغییر فونت نیست و اگر اندازش کوچیک بشه برای بولد ناخوانا میشه

سلام ممنون از لطفتون اما نوشتن هر پست که برابر دو صفحه ورده اون هم حالا که بخش معمایی رمان شروع شده سخته و من هم با توجه به کلاس هام و دانشکده افسری درک کنید نمیتونم تند تند پست بزارم

• پیشنهادات
  • خــاتــون

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,393
    امتیاز واکنش
    96,316
    نام
    Please, ورود or عضویت to view URLs content!
    :
    نام رمانتون بازگشت سه تفنگدار در نگاه اول این دید رو در ذهن من ایجاد کرد که رمانتون ژانری پلیسی داره و داستان حول و محور سه شخصیت میگرده که با ماجرایی پلیسی در ارتباطن یا سرو کار دارن و خوب با دیدن ژانر
    و خوندن رمانتون حدس به یقین تبدیل شد اسم رمانتون جالبه و جذب کنندس یعنی خواننده با دیدنش سوال های زیادی ذهنشو درگیر میکنه اینکه سه تفنگدار چه کسانی هستند جنسیتشون چیه چرا بهشون سه تفنگدار گفته میشه و...... و با داستانتون مرتبطه.

خلاصه:
    خلاصه قسم مهمی از رمانه و خواننده با خوندن خلاصه اکثرا جذب
    میشه و شروع به خوندنش میکنه خلاصه رمانتون خوب بود گنگ و پر از سوال پر از گره سه تفنگدار کین و چجوری وارد ماجرای پلیسی میشن دوستایی که بعد ده سال همو دیدن چجوری همو پیدا کردن و سوالاتی ازین قبیل که ذهن خوانندرو مشغول میکنه و خواننده برای پیدا کردن پاسخ سوالاتش رمانتونو دنبال میکنه.

مقدمه:
    مقدمتون زیبا بود و با رمانتون ارتباط داره دوری ایدا ده سال از کسی که دوسش داره دوری ازمتین کسی که ایدا بهش علاقه داره باعث شده که مقدمتون معنا پیدا کنه و خواننده متوجه یک دوری و اتفاق غمگین در طول
    بشه.

جلد
    :جلد رمانتون خوبه.عکس گوشه که سه دخترو نشون میده که نماد سه تفنگداره و عکس اصلی که میشه گفت خود آیداست ولی بهتر بود برای عکس اصلی یا گوشه از عکسی در موضوع پلیسی استفاده می کردید که هماهنگی بیشتری با
    داشته باشه.

شروع
    :شروع رمانتون جالب و با طنز و کمدی بوده که طنز بکار بـرده شده در رمانتون و شروعش زننده نیست بیشتر خوانندرو جذب
    میکنه شروعتون کلیشه ای نبود و متفاوت بود گره و گنگی در
    و شروعش حس میشد و سوالات در طی
    بیشتر و بیشتر میشد و ذهن رو درگیر میکرد و این حسن
    که بتونه خوانندرو مشغول کنه.کنجکاوش کنه.

اسم شخصیت ها:اسم شخصیت ها مناسب بوده و به درستی انتخاب شده با توجه به سلیقه نویسنده و میشه گفت که به خصوصیات شخصیتی فرد ارتباط کمی داشته باشه و اسم ها تقریبا مطابق با سن شخصیت ها بود.

توصیفات:

توصیف مکان:توصیف مکان خیلی خوب بود و به درستی انجام شده بود.خواننده دوست داره وقتی رمانو میخونه از جایی که داستان اتفاق میفته پیش زمینه ذهنی یا تخیلی داشته باشه و توصیف درست مکان به روند
    کمک شایانی میکنه.

مثال:
    آرش – شب بخیر . فقط سوییج رو گذاشتم کنار مجسمه کنار راهرو .

در مشکی رنگ اتاقم رو باز کردم و به قول آیهان وارد تونل وحشت شدم . مامان همیشه میگه من خوف برم میداره وقتی وارد اتاق تو می شم . اولین چیزی که وقتی وارد میشی به چشم میخوره عنکبوت بزرگ پارچه ایمه که توی یه تور چسبیده به کنج سقف آویزونش کردم . شیش تا چشم داره که دقیقا وقتی وارد میشی انگار که زل زده تو چشمت . اتاق رو کاغذ دیواری مشکی با طرح جمجمه سر کرده بودم که مامان شدیدا ازش متنفر بود . توی یه شیشه تقریبا بزرگ یه مار با زهر کشیده شده نگه داری می کردم که هدیه داداش مامان بزرگ یعنی دایی مامان بوده . برای همین مامان تاحالا موفق نشده از بین ببرتش . اسمش رو گذاشتم سی سی جون .

توصیف ظاهر:توصیف ظاهر هم خوب صورت گرفته اما کم هست اگر بیشتر بشه خواننده ارتباط بهتری با
    و شخصیت ها برقرار میکنه

مثال:مردی سن و سال دار با اخمای گره خورده و کله ای تراشیده پشتم ایستاده بود

اونم تکیه داده بود به دیوار و با لبخند ژکوندی بهم نگاه می کرد . یه شلوار جین مشکی با تیشرت سفید تنش بود .

ست مشکی زده بود . لباس هاش کاملا خاکی بود و پیشونیش خراش برداشته بود .

توصیف حالات:توصیف حالات هم مثل دو توصیف دیگه خوب بوده حس ترس و وهم یا نگرانی و هیجان و..... راحت در رمانتون حس میشد.

علائم نگارشی:علائم نگارشی در رمانتون به مراتب درست استفاده نشده وجود نقطه های زیاد و ویرگول در جاهای نامناسب خوندنو برای خواننده کسل کننده و سخت میکنه.
    بعد از هر نقطه باید برید جمله ی بعدی نه اینکه جملرو ادامه بدید
    از نقطه چین و ویرگول هم درست استفاده نشده:
    1-بعد از نقطه جمله به پایان میرسه و باید برید خط بعدی نه اینکه جملرو ادامه بدید.
    2-خیلی از سه نقطه استفاده کردید در صورتی که میتونستید بجای استفاده از سه نقطه(...) از ویرگول(،)و یا نقطه-ویرگول(؛) استفاده کنید.

از (...) در:
    1-برای نشان دادن واژه های محذوف یا ادامه دار.
    2-برای سخن ناتمام.
    3-برای نشان دادن کشش گفتاری.
    استفاده میکنیم.
    که جایز نیست در
    زیاد از نقطه چین استفاده بشه.

مثال:از کوچه که خارج شدم انگار نفسم برگشت.انگار یه سایه نفس گیر روی اون کوچه افتاده بود

از کوچه که خارج شدم انگار نفسم برگشت,انگار یه سایه نفس گیر روی اون کوچه افتاده بود

من_نمیخواد.....جا خالی میدم میرم
    من_نمیخواد,جا خالی میدم میرم

شخصیت پردازی:شخصیت پردازیتون خوب بود.رفتار هر شخصیت حس میشد و میشه گفت رفتار ها مطابق سنشون بوده.
    پسرها یا برادرای ایدین هرکدوم شخصیت های جدا ارش خوش طبع رادمان کمی جدی و اروم و خود ایدا دختری شیطونه از بچگی متینو حرص داده
    یاسی دختری ساده که از ازدواج بیزاره
    و.......
    ارتباط شخصیت های تصلی و فرعی و کشمکش هاشون خوب بوده و شغل شخصیت ها میشه گفت تکراری بوده اما رمانرو به سمت کلیشه ای بودن نبرده.

نثر:نثر رمانتون عامیانست و با خواننده ارتباط راحتیو برقرار کرده شیوا و ساده و قابل فهم.
    میتونستید از نثر ادبی هم استفاده کنید ولی این به سلیقه ی نویسنده بستگی داره و خواننده هم با نثر عامیانه راحت تر ارتباط برقرار میکنه.

ژانر
    :ژانر رمانتون کمدی,پلیسی,عاشقانست که هر سه ژانر در سیر
    حس شده ماجرای عاشقانه های متین و ایدا
    اتفاقات پلیسیه
    و طنز هایی که اون وسط رد و بدل میشه.
    کمدی یک سبکه و ژانر محسوب نمیشه بجاش از طنز استفاده می کنیم.
    و ژانر ها در خلاصه و محتوا و سیر و مقدمه
    دیده میشه.

ایده:ایده ی جالبی دارید,به نظر میرسه کلیشه ایه اما اصلا اینطور نیست اتفاقاتی جدید موضوعات جدید همه و همه
    شمارو زیبا و قلمتونو توانا تر کرده.

مونولوگ و دیالوگ:دیالوگ در رمانتون بیشتر از مونولوگ به چشم میاد و این مشکلیو در روند
    ایجاد نکرده ولی بهتره که از هردو به تناسب استفاده بشه.دیالوگ ها مناسب سن بودن و با توجه به خصوصیات اخلاقی هر شخصیت میشد تشخیص داد که چه کسی در حال گفتگو و صحبته.

زاویه دید:
    زاویه دید شما اول شخصه و خوب تونستید کنترش کنید
    انتخاب زاویه دید به سلیقه و انتخاب خود نویسندست و حق انتخاب با خودشه
    ممکنه یک نویسنده هم از اول شخص و گاهی هم از هردو
    انتخاب یک زاویه دید مناسب مطابق با توانایی و قلم نویسنده مهم هست اما چیزی که مهم تره قلم و پختگی اون در رمانه.

پیرنگ
    مستقیم بوده و در زمان حال ادامه داره و گاهی به گذشته برگشت میکنه
    پیرنگ از سه بخش تشکیل میشه:
    1- آغاز که حتما نباید در پی حادثه ی دیگه اتفاق بیفته یعنی حتما نباید قبلش حادثه ای اتفاق افتاده باشه که نویسنده بخواد از اون رمانو شروع کنه ممکنه اون اتفاق در اینده بیفته.

2- میان که هم در پی حوادثی اومده و هم با حوادث دیگه ای دنبال میشه یعنی به دنبال اتفاقات گذشته شکل میگیره و ماجرا در مورد اتفاقات گذشتست.

3- پایان که پیامد طبیعی و منطقی حوادث پیشینه یعنی پیامد ها و نتایج حوادث گدشته و اتفاقی که در گذشته باعث شد که زندگی این شخص به اینجا برسه

من با توجه به این سه مورد میگم که رمانتون از نظر پیرنگ کامل و بدون اشکاله چون از این سه قاعده پیروی کرده

بافت:بافت رمانتون که شامل تصویر سازی ،فضا و رنگ ،لحن و ضرباهنگ به نسبت خوب بوده.

باور پذیری:رمانتون از لحاظ باورپذیری میشه گفت خوب بود اغراق یا مسأله غیر باوری در اون دیده نمیشه.

سیر:
    کشمکش:به راحتی در بین افراد دیده میشه دعواها و هیجاناتی که بین شخصیت ها پیش میاد و خوانندرو مشتاق و هیجان زده میکنه و این مسئله در رمانتون به خوبی انجام شده.

کنش و واکنش:بسیار خوب و درست بیان شده
    وجود گره هایی در
    و هیجانات در
    خوانندرو مشتاق تر میکنه و اونو ترغیب به خوندن و ادامه
    میکنه.

خسته نباشید
    قلم خوبی دارید اگر کمی دقیق تر عمل کنید قطعا و حتما
    بهتری خواهید داشت.
    به امید کار های بهتر

downloadfile-3.jpg

~*~havva~*~

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,276
    امتیاز واکنش
    23,187
    با سلام
    ویرایش رمان بر اساس نقد تایید شد

امید است در ادامه رمان نیز همه موارد ذکر شده را رعایت فرمایید
    با تشکر

photo_2017-06-26_13-50-37.jpg

atra.kh

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1,241
    امتیاز واکنش
    3,209
    سلام عزیزم رمانت خیلی خوبه ولی مجهولات زیادی داره که خواننده با توجه به تاخیری که توی پست گذاری داری گیج میشه مجهول خوبه ولی اگه زیاد باشه مثل یه رمانی که خوندم به اسم ورود عشق ممنوع اخرش نمیفهی کی چیکاره بود از زبان کی بود یا الان گذشته است یا حال در هر حال ممنون

پیوست ها

• Nice-profile-picture-1[1].jpg
      Nice-profile-picture-1[1].jpg
      33.8 کیلوبایت · بازدیدها: 4

❤ASAL_M❤

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    5,042
    امتیاز واکنش
    53,626
    سلام گلم
    ممنون از نقدت
    عزیزم مجهولات که داری میگی به خاطر دیر پست گذاشتن قاطی میشن باید بگم که رمان وقتی برای دانلود میره باید خوندش نه درحال تایپ پس شما میتونید صبر کنید تا برای دانلود بره
    الان مجهول رمان من یکی رادمان و فرشیدن و یکی اونایی که یاسی رو تهدید می کنن
    تهدید یاسی که جزو داستان اونه پس انتظار غلطیه که بخوام حلش کنم
    رادمان و فرشیدم به زودی حل میشه
    میمونه دوتا پرونده جنایی
    خب به نظرتون منطقیه طی دوروز آیدا دوتا پرونده رو حل کنه ؟ بالاخره باید یکم بگذره
    بازم ممنون از نقدتون

sajdeh_aleyasin

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    1
    امتیاز واکنش
    3
    با سلام اول تبریک میگم برای نوشتن این رمان زیبا و این که ی ارضی داشتم جلد اول رمانتون خیلی توووپ بود حال کردم ولی تو جلد دوم یکم گیج کننده بود بعد شما شخصیت های رمان که مهم هستن توصیف نکردید ولی شخصیت های حاشیه ای رو زیادی توصیف کردید
    بازم ممنون از رمانتون . ترکوندید و ایــــــــــــــــــــــــــول و دست مریزاد:aiwan_light_bomb:
    :aiwan_lighfffgt_blum::aiwan_lighfffgt_blum:

آتاناز سعیدی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    7
    امتیاز واکنش
    20
    سلام خانم موسوی رمان واقعا زیبایی نوشتین
    من دو تا نقد داشتم
    اول اینکه روند داستان اصلا هیجان نداره و خواننده رو کمی خسته می کنه
    دومیش رو می شه بیشتر یه سوال بیان کرد
    شما توی خلاصه اوردین که 10 سال از جلد اول گذشته و آیدای 13 ساله الان باید 23 ساله باشه و اون جوری که توی رمان اومده پسرش حداقل باید 7 سال رو داشته باشه(به دلیل رفتن به مدرسه و تمرین ریاضی ماهور باهاش)که این با اخلاقیات و کارهای آرمان که تو رمان اومده به نظر بیشتر هم می یاد این یعنی که آیدا حد اکثر در 16 سالگی ازدواج کرده که این هم توی جامعه ی فعلی ما و هم درباره ی اطلاعاتی که شما از خانواده آیدا دادین کاملا غیر ممکن به نظر بیاد،ولی من احتمال دادم شاید در ادامه داستان به جواب سوالم برسم

❤ASAL_M❤

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    5,042
    امتیاز واکنش
    53,626
    سلام دوست عزیز
    خب میشه بگین دقیقا کجاش گیج کننده بود ؟
    من وقتی تو جلد یک شخصیت های اصلی رو توصیف کردم دیگه دلیلی نداره تو جلد دوم هم توصیف کنم
    ممنون از نقدتون

❤ASAL_M❤

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    5,042
    امتیاز واکنش
    53,626
    سلام دوست عزیز
    در رابـ ـطه با بی هیجانی باید بگم خیلی ها اعتراض داشتن برای اتفاقات متداوم
    اونوقت شما میگین بی هیجان ؟ پس مرگ آرسام ، حمله به یاسی ، قتل ها و ... چی هستن؟
    در رابـ ـطه با سن باید بگم آیدا تو جلد یک 14 سالش بودو الان 24 سالشه
    و اینکه مرسی که یاد آوری کردین اما من میدونم منطقی نیست و مطمئن باشین در ادامه داستان متوجه موضوع میشین
    درباره شخصیت ها و اتفاقات زودقضاوت نکنید
    ممنون از نقدتون

مهرسا1383

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    276
    امتیاز واکنش
    634
    سلام عزیزم
    رمانت نسبت به جلد اول خیلی پخته تر شده که این زیاد هم خوب نیست.چون بعضی افراد از طنزی بی قید جلد اول زیاد خوششون نیومده و تشویق نشدن که جلد دوم رو هم بخونن.
    اگه آیدا تو جلد اول 14سالش بوده و الان ده سال گذشته پس میشه سال1386 و من خوب یادمه جلداول خیلی امروزی بود و با این جلد تفاوتی نداشت اگه از همون جلد اول سعی میکردین یکم قدیمی تر نشونش بدین بهتر بود.

برخی موضوعات مشابه

بالا