نقد رمان معرفی و نقد رمان الهه بهشتی|Aida Farahani کاربر انجمن نگاه دانلود

tasnim-a

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
757
امتیاز واکنش
13,362
نقد
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
(( الهه بهشتی ))

بسم تعالی

نام : اسمی که برای رمانت انتخاب کردی الهه بهشتی بود . وقتی برای اولین بار این اسم رو دیدم ، یه حس گرمی و لطافت بهم دست داد . گفتم
قراره به دو صورت باشه . یا داستان قراره درباره دختری باشه که دارای قدرت های زیادیه و این قدرت ها اون رو از بقیه متمایز میکنه ، و یا دختریه که پاکه و نشونه های خیلی خوبی توشه که پسری رو شیفته خودش میکنه . این اسم ، ژانر عاشقانه رو به خوبی نشون میده و بیانگر ژانر تخیلی و فانتزی هم تا حدودی هست . چون همونطور که گفتم ، در نگاه اول تو ذهن من خواننده این فکر رو انداخت که ممکنه داستان درباره دختری با قدرت های ویژه باشه . نامی که برای
انتخاب میشه ، بهتره مقداری محتوای
رو نشون بده . یعنی خواننده با خوندن
، تا حدودی متوجه محور اصلی داستان بشه . این اسم ، نشون میده که داستان درباره یه دختر با ویژگی های بالاست و به خوبی محور اصلی داستان رو نشون میده . همچنین ، این اسم به محتوای
هم میخورد . یعنی داستان با اسم همخونی داشت و حتی بارها هم اسم تو خود
به کار بـرده شده بود . اسمی که انختاب کردی ملاک های لازم رو داشت و به خوبی مخاطب رو جذب می کرد .

جلد : جلد : جلد رمانت ، دختری رو نشون میده که پیراهن سفید رنگی تنشه ، روی زمینی تو جنگل نشسته ، گوی تو دستشه و بال هایی پشتشن . پس زمینه جنگل رو نشون میده . کنار جلد ، تصویر یه گوی هست که دستی هم اون رو احاطه کرده . تصویری که برای جلد انتخاب کردی ، تا حدودی مرتبط بود و خواننده با دیدن تصویر ، تقریبا می تونست به ماجرا پی ببره و درکی از
داشته باشه . تصویر ، با ژانر ها ارتباط داره و نشون دهنده ژانر فانتزی و تخیلی هست ، تنهایی دختر هم میتونه به ژانر عاشقانه اشاره کنه . این جلد ، اون حس کشش و جاذبه رو در مخاطب ایجاد میکنه و میشه گفت تصویر جذابی برای
انتخاب شده . این تصویر ، به محتوای
هم می خورد . مثلا تو در رمانت گفتی افرا وقتی گوی رو توی دستش میگیره بال هایی در پشتش ایجاد میشه ، که تو عکس هم نشون دادی این موضوع رو . یا تصویر کوچیکی که کنار جلد گذاشته شده ، به خواننده میفهمونه که داستان درباره گوی هم هست . رنگ هایی که استفاده شده هم جذابیت خودشون رو دارن و با تصویر دختر هماهنگی دارن . اسمی که گذاشتی برای رمانت ، الهه بهشتی بود . ما وقتی از بهشت میگیم ، یاد درختان و جنگل میفتیم ، و این موضوع تو عکس نشون داده شده . دختری هم که تو تصویر نشسته می تونه بیانگر پاکی یه الهه باشه . تنها مشکلی که رمانت داشت ، این بود که تو در طول رمانت گفتی افرا با حجابه و این حجاب تو تصویر نشون داده نمی شد ، بلکه لباسی که پوشیده باز هم محسوب میشه . به غیر از نکته آخر ، جلد انتخابیت ، جلد خوبی بود .

خلاصه : خلاصه رمانت ، در واقع اتفاق داستان رو بیان کرده بود . یعنی گفته بود که داستان حول محور یه دختر میچرخه و قراره اتفاقاتی براش بیفته و در نهایت اون درگیر یه عشق میشه . خب ، خلاصت کوتاه بود و در عین کوتاه بودن ، محتوای داستان رو بیان کرده بود . ببین ، یه خلاصه خوب ، باید جوری باشه که علاوه بر دادن یه سری اطلاعات به خواننده ، یه گره اصلی در ذهن مخاطب ایجاد کنه تا اون رو به دنبال خودش بکشونه . این خلاصه با اینکه به محتوای داستان میخورد و اون کوتاهی لازم رو داشت ، اما گره ای که بتونه خواننده رو جذب کنه ، تو ذهن مخاطب ایجاد نکرد . بهت پیشنهاد میکنم تو خلاصت تغییراتی بدی که گره مهمی رو تو ذهن ایجاد کنه .

مقدمه : ببین ، مقدمه و خلاصه مکمل همدیگه هستن و باید همدیگه رو کامل کنن . مقدمه ، هم باید به محتوای
بخوره و هم خواننده با خوندنش وارد محیط احساسی و عاطفی
بشه . مقدمه رمانت ، یه متن ادبی عاشقانه بود . این مقدمه کمی طولانیه و خواننده وقتی برای خوندنش صرف نمیکنه . همینطور ، فقط احساسات عاطفی رو در مخاطب بر می انگیزه و هیچ حس تخیلی به خواننده نمیده . یعنی هیچ زمینه ای تخیلی ایجاد نکرده . همچنین ، این مقدمه تا اینجای
به محتوای داستان نمیخوره . چون در طول داستان آنچنان به مباحث عاشقانه نرسیده بودی و این مقدمه زیادی عاشقانه هست ، خیلی با هم همخونی نداره . بهت توصیه میکنم کمی تو این قسمت هم تغییر ایجاد کنی . میتونی از قسمت های خاص
، دیالوگ هاشون یا دلنوشته از زبون خود شخصیت ، استفاده کنی .

شروع : ببین ، شروعی خوبه که دیالوگ ها ، مونولوگ ها و توصیفاتش با بقیه
ها فرق کنه . شروع رمانت هم دیالوگ بود و هم توصیف و مونولوگ . دیالوگ هات با بقیه
ها متفاوت بود . توصیفات و مونولوگ های
هم در پست اول به همین صورت بودن . توصیفاتی که داشتی مثل فضای کلاس و تخته و طرز نوشتن روش ، خلاقیت زیادی داشت و واقعا متفاوت بود . شروع
، باید به صورتی باشه که در انتهاش ذهن خواننده رو درگیر کنه و سوالی رو تو ذهنش ایجاد کنه . شروع رمانت ، در انتهاش سوالی رو ایجاد میکرد و به صورت خیلی ظریف مخاطب رو کنجکاو کرده بود . بهت توصیه میکنم این گره رو محکم تر کنی تا خواننده بیشتر برای خوندن ادامه
کنجکاو بشه .

شخصیت پردازی : در شخصیت پردازی به ویژگی ها و مشخصات شخصیت های داستان می پردازیم . خب اول از همه اسم شخصیت هارو میگم . ببین ، اسم های شخصیت ها زمانی میتونن با مخاطب ارتباط بر قرار که در عین سادگی ، به رفتار و گفتار شخصیت ها هم بخورن . اسم هایی که انتخاب کردی هم خوب بودن و هم مشکل داشتن . اسمی مثل آروشا ، یه اسم دخترونه هست و درخور یه شاه نیست . اسمایی خوبن که با سادگیشون تو ذهن خواننده بمونن . اما همچین اسمی تو ذهن یه خواننده نمیمونه و خیلی زود اون رو فراموش میکنه . ولی اسم هایی هم در رمانت داشتی که هم به خود شخصیت بخورن و هم سادگی لازم رو داشته باشن ، مثل اسم شهاب . وقتی میگی یه فرد ابهت و غرور خاصی داره باید اسمشم اون ابهت رو نشون بده . نکته ای که خودتم بهش اشاره کردی ، این بود که ، اسم بعضی شخصیت هارو بنا بر محل زندگیشون انتخاب کردی ، مثل شهاب که در سرزمین ستارگان زندگی می کرد ، یا افرا که در سرزمین گل زندگی می کرد و این خلاقیت خیلی خوبی بود . موضوع بعدی رفتار های شخصیت ها هستن . رفتار شخصیت ها باید نشون دهنده رنج سنی شخصیت هم باشه . رفتار های شهاب نشون دهنده سنش نبود و خواننده نمیتونه درک کنه که شهاب چند سالشه . یا رفتار های اشکان نشون نمیده که یه مرد جوونه یا میانسال . تو این
، چند تا از قسمت هاش براساس واقعیت الان خودمونه ، اما الان دختر نوزده ساله مدرسه نمیره . همچنین ، رفتارهای افرا در ذهن خواننده تضاد ایجاد میکنه ، یعنی خواننده بین اینکه افرا یه نوجوونه یا جوون میمونه . شخصیتی مثل اشکان که یه شاهزاده ست معمولا باید با غرور و ابهت باشه که خودتم اشاره کردی بهش ، اما این شخصیت مغرور ، خیلی شوخی میکنه و یهو مهربون میشه ، که این رفتارهاش ضد و نقیضه .موضوع بعدی ، شغل ها در رمانه . خب از اونجایی که رمانت ، خارج از زمین و یه
تخیلی بود ، شغل های زیادی نگفتی ، جز کاسبی که تقریبا جدید محسوب میشه . بهت پیشنهاد میکنم اون جاهایی که بهت گفتم رو اصلاح کنی .

ژانر : ژانر های رمانت ، فانتزی ، تخیلی و عاشقانه بود . در طول
به ژانر های فانتزی و تخیلی خیلی خوب پرداخته بودی و در هر دو زمینه عالی عمل کردی . مثل موجودات عجیب و غریبی که وهشیته بهشون میگفتن ، یا درک کردن حرف های افرا توسط حیوانات . یکی از ژانرهای انتخابیت عاشقانه بود . پس باید تو این زمینه هم خیلی خوب عمل میکردی . اما اونطور که باید از ژانر عاشقانه استفاده نکردی و موضوعات عاشقانه رو بیان نکردی ، غیر از چند پست اخر ، اون هم نه زیاد و فقط اشاره کمی بهش کردی . بهت توصیه میکنم تو زمینه عشق هم بیشتر کار کنی . یه پیشنهاد هم بهت می کنم ، اینکه اگه محور اصلی داستان ، عاشقانه نیست و قراره به مسایل عاشقانه کمتر بپردازی اون رو جز ژانر ها نیار و فقط اسم ژانرهایی رو بیار که بیشتر کار میکنی روش .

سیر : سیر رمانت ، فراز و فرود داشت ، ولی بین فراز و فرود ها تعادل برقرار نشده بود . یعنی اتفاقات رمانت بیشتر از یک نواختیش بود . سیری خوبه که نه زیاد تند و تو سراشیبی باشه و نه زیاد یکنواخت و کسل کننده. همونطور که گفتم رمانت تو سراشیبی بود ، یعنی اتفاقات رمانت بیشتر بود ، اما این اتفاقا به خوبی هیجان رو نشون نمی دادن و بنابراین خواننده سراشیبی
رو حس نمی کنه . بهتره که اتفاقات رو جوری نشون بدی که هیجان و سراشیبی داستان معلوم شه . اتفاقات
، با اینکه سراشیببیشو نشون میده ، اما هیجان و تندی لازم رو در خواننده ایجاد نمیکنه . رمانت ، اتفاقات زیادی داشت که نیاز بود هیجاناتش و تندیش رو بیشتر بیان کنی . بهت پیشنهاد می کنم اتفاقات داستان رو طوری بنویسی که به یه هیجان زودگذر تبدیل نشه .

ایده : رمانت ، درباره دختری بود که در خارج از زمین زندگی می کرد و اتفاقاتی براش میفته که اونا هم مربوط به یه جایی غیر از زمین میشه ، همچنین شخصیت های داستان هم زمینی نیستن . این ایده که بر گرفته از تخیلته تقریبا جدیده و خیلی مورد استفاده سایر نویسنده ها قرار نگرفته . اما خب ما داشتیم
هایی که زندگی در یه جایی غیر از زمین و اتفاقاتی دور از زمین رو نشون میدادن . در بعضی قسمت های رمانت ، ایده کمی تکراری می شد ، مثل استفاده از گوی یا خوندن صیغه محرمیت . ایده ای که بر اساس تخیل انسان باشه ، میتونه چیز های جدیدتری خلق کنه . بهت پیشنهاد میکنم جاهایی که کمی تکراری به نظر میاد رو تغییر بدی تا ایده ای نو بشه .

دیالوگ و مونولوگ : دیالوگ ها و مونولوگ هایی که تو
نوشته میشه ، مثل قسمت شخصیت پردازی باید به رفتارشون بخوره . یعنی یه پسر هیجده ساله باید براساس سنش حرف بزنه . دیالوگ ها باید جوری نوشته بشه ، که خواننده با خوندنشون ، متوجه بشه که این فردی که داره حرف میزنه ، چه شخصیتی داره ، چند سالشه ، وضعیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شخصیت چه جوریه ؟ طرز حرف زدن عامیانه درخور خانواده های سلطنتی نیست ، و در جاهایی که گفتی خانواداه پادشاه و افراد تو قصر باید ادبی حرف بزنن خوبه ، اما همونطور که گفتم اون قسمت ها که شاهزاده هاشون عامیانه حرف میزدن ، سطح فرهنگی و اجتماعی بالاشونو نشون نمی داد و خواننده رو متوجه اختلاف سطوح اجتماعی نمی کرد . برای مثال بین حرف زدن افرا و شهاب تفاوتی حس نمی شد که نشون بده شهاب از نظر سطح اجتماعی بالاتر از افراست ، و چه بسا رفتارها و طرز صحبت کردن افرا بیشتر به خانواده های سلطنتی میخورد . بهت توصیه میکنم در قسمت دیالوگ ها تغییراتی ایجاد کنی که تفاوت جنسیت و سن و سطوح رو به خوبی نشون بده . در این زمینه کمی ضعیف عمل کردی به همون دلایلی که گفتم . در دیالوگ های بین دو نفر اکثرا اسم بردی و یا از علامت (-) استفاده کردی . در دیالوگ ها هر چه از جملات تکراری کمتر استفاده بشه بهتره . مونولوگ ها هم که
از زبان سوم شخص بیان شده و مونولوگ های چندانی نبود ، غیر از قسمت هایی که حرف زدن شخصیت ها با خودشون رو نشون می داد ، مثل جایی که شهاب از حرکات افرا تعجب کرده بود و فکر می کرد چنگ زدن میمون که سمی نبوده . مونولوگ ها ، در واقع همون قسمت هایی بود که شخصیت ها فکر می کردن و تو فکرشون رو بیان کردی . بهت پیشنهاد میکنم جاهایی که گفتم رو اصلاح کنی و مونولوگ های بیشتری بگی .

نثر : همونطور که خودت می دونی ما چند نوع نثر داریم که در نوشتن
کاربرد داره . در بعضی از
ها ، همه داستان با نثر ادبی گفته میشه غیر از دیالوگ ها که به صورت عامیانه بیان میشه .
تو هم اینطور بود . اما وقتی از نثر ادبی استفاده میکنی نباید کلمات عامیانه بیاری توش ، یا وقتی در دیالوگ ها عامیانه میگی نباید ادبی قاطی کنی . در دیالوگ ها که ادبی نیاورده بودی ، اما در قسمت های ادبی داستان از کلمات گفتاری استفاده کردی ، مثل ( بچگیمون ) . بهت توصیه میکنم جاهایی که این دوتا مخلوط شدن رو اصلاح کنی .

زوایه دید : زاویه دید رمانت ، سوم شخص یا دانای کل بود . این زاویه دید ، زمانی کاربرد داره ، که
شخصیت های زیادی داشته باشه و همه اتفاقات داستان حول محور یه فرد نگرده و داستان فقط درباره یه شخصیت نباشه ، همچنین لازمه در طول
، افکار و احساسات همه شخصیت های داستان بیان بشه . رمانی که نوشتی ، شخصیت های زیادی داشت ، اما کل داستان روی محور یه نفر می چرخید و لازم نبود افکار و احساسات همه شخصیت ها بیان بشه . اما از اونجایی که میخواستی تمام وقایع به صورت کامل شرح داده بشه و همه چیز گفته بشه ، نیازمند زاویه دید سوم شخص بود که خودتم ازش استفاده کردی و خیلی خوبه .

غلط املایی و علایم نگارشی : تو
رعایت املای درست کلمات و علایم نگارشی خیلی مهمه . رمانت در زمینه املای کلمات خیلی قوی بود و تو این مورد اشکال چندانی نداشتی که بخوام بهش اشاره کنم و کلمات رو درست نوشتی ، غیر از تو مقدمت که یه حرف رو فکر می کنم به اشتباه اضافه کردی ، ( توی دلیل ... = تو دلیل ) . اما در زمینه علایم نگارشی ، اینجا هم خوب عمل کردی ، اما بهتره که از علامت های بیشتری استفاده کنی . بعضی از جملات نیازمند علامت های نگارشی هست ، که تو نذاشتی ، مثل ( و به دنبال شهاب او هم وارد آسانسور شد = و به دنبال شهاب ، او هم وارد آسانسور شد . ) .

توصیفات : ( چهره و ظاهر ، حالت ، مکان ، احساسات )
چهره : توصیف چهره در
کاربرد زیادی داره . توصیفات چهرت تو رمانت خوب بود . مثلا ، چهره مانیا ، شهاب ، افرا ، موجودات عجیب و غریب و... توصیف کردی . توصیفاتی که تو
به کار بـرده میشن باید خیلی دقیق باشه . با اینکه تو رمانت توصیف چهره داشتی ، اما بهت پیشنهاد می کنم این توصیفات رو دقیق تر و به تدریج انجام بدی . توصیف ظاهر رو ولی داشتی . مثل طرز لباس پوشیدن افرا و شهاب .

توصیف حالت : توصیف حالت هم تو رمانت داشتی ، مثلا حالت عصبی که راییکا داشت و از عصبانیت محکم راه می رفت ، یا حالت محکمی و اتحادی که بین سرباز ها موقع راه رفتنشون گفتی . توصیف حالات ، به خواننده کمک میکنه ، اون موقعیت و اتفاق رو بهتر درک کنه . بهت توصیه میکنم توصیف حالت رو در رمانت بیشتر کنی . خیلی از جاهای رمانت می تونستی توصیفات بیشتری داشته باشی ، اما نداشتی . مثلا ، حالت راه رفتن و رفتار های نگران و استرسی افرا .

مکان : توصیف مکانت از بقیه توصیفاتت بیشتر بود ، و تو این زمینه خوب عمل کردی . مثلا وقتی که قصر هارو توصیف میکردی ، یا توصیف جنگل و خونه حیدر که توصیفاتش رو انجام دادی . توصیف مکان هم جا داشت که بیشتر بشه . بهتره که توصیفات مکانت رو هم بیشتر کنی ، هرچند که الانم خوبه .

احساسات : توصیف احساسات هم به خواننده کمک میکنه ، درک بهتری از ماجرا و افکار شخصیت داشته باشه . توصیف احساساتتم تو رمانت ، مثل بقیه توصیفاتت داشتی ، اما به مقدار کافی نبود . مثلا احساساتی که افرا به شهاب داشت . توصیف احساساتتو عمیق تر انجام بدی بهتره .

متفرقه :
باورپذیری : این یه
تخیلیه ، پس نمیشه ازش انتظار داشت که همه چیزهای گفته شده تو
با واقعیت مطابقت داشته باشه . چون
زاده ذهنه ، پس اتفاقات و شخصیت هایی مثل وهشیته یا راستا هم زاده ذهن هستند . اما موضوعی که توجه منو جلب کرد ، اینه که درسته حضرت خضر در آسمون ها بوده ، اما پیامبر خداست و نمازهایی که میخونه به زبان فارسی نیست . درسته که خواستی که تخیلی باشه ، اما این یه مورد هرچیم که باشه ، نمیشه عوضش کرد که پیامبر خدا آیات رو فارسی بخونه .

نکات اخلاقی : ببین ، این خیلی خوبه که اشاره کردی ماها مسلمونیم ولی اون مقدار که لازمه واجباتمونو انجام نمیدیم ، اما گفتن اینکه دینی برتر از دین ما باشه جلوه خوبی نداره ، هرچند که اشاره کردی منظورت از نظر انجام واجباته . این نکته خوبی بود که راجب محرم و نامحرم هم تو
، اشاره کردی .

موفق و پیروز باشید
عضو آزمایشی شورای نقد
63798

• پیشنهادات
  • آیدا.ف

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    5,830
    امتیاز واکنش
    35,457

~*~havva~*~

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,276
    امتیاز واکنش
    23,187
    با سلام
    ویرایش
    بر اساس نقد تایید شد.
    امید است در ادامه
    نیز همه موارد ذکر شده را رعایت فرمایید.
    با تشکر
    مدریت نقد:
    حوا

62127

Nazigol

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    181
    امتیاز واکنش
    1,875
    سلام من خیلی از رمانت خوشم اومد.میپرسی چرا؟ چون شخصیت اصلی رمانت که افرا باشه حجاب داره.شرم و حیا داره. متنفرم از رمان هایی که نویسنده ی ایرانی، شخصیت های خارجی و بی حجاب تو رمانش میاره.
    از دینشون هم خیلی خوشم اومد!
    از شما هم خیلی خوشم اومد!
    موفق باشی

برخی موضوعات مشابه

بالا