نقد رمان معرفی و نقد رمان آن شب سیاه| DENIRA کاربر انجمن نگاه دانلود.

ARTAN._SH

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
108
امتیاز واکنش
5,241
سلام دوست عزیز:)خسته نباشید.
*نام
خب نام(آن شب سیاه)اسم جالبیه!یه جورایی این اسم نشون دهنده ی یه شب سردو غمناک هست که بهش صفت سیاه هم دادین.در کل اسم غم انگیزی میتونه باشه.یعنی میتونه نشون دهنده ی یه اتفاق شوم هم در یه شبی که در گذشته بوده،باشه.به طور کلی اسم خوب و جالبیه و افکار خوانندرو به چالش میکشه!
*جلد
جلد
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
خیلی زیبا طراحی شده و با اسم
مطابقت داره.یعنی هم اسم غم انگیزه و هم سیاه و سفید بدون جلد یه فضای غم انگیزی رو ایجاد کرده.در واقع جلد در مرحله ی اول تاثیر زیادی برای جذب خواننده داره پس زیبایی و مناسب بودن اون با
خیلی مهمه.جلد شما خوانندرو مجذوب میکنه و به طور کلی مناسب هستش.
*سبک
خب سبک
شما(رئالیسم)هستش.خب تا اون جایی که من اطلاع دارم سبک رئالیسم یعنی واقعی و منشاء اون از واقعیت باشه.بر اساس گفته ی خودتون شما بیشتر
رو از تخیلتون بهره گرفتید و درصد کمی واقعی هستش
البته بهتر میشد این ژانر هارم برای رمانتون قرار میدادید:عاشقانه،تراژدی
ببینید رفتار های شهناز و رضا در متن
شما عاشقانه هستش.مخصوصا شهناز که دلباخته ی رضا شده و همش بی تاب و نگرانشه.و ژانرتراژدی هم بر اساس محتوای
تا به اینجا پیشنهاد کردم.در واقع رفتار های رضا و مشکلات شهناز هم جنبه ی غم انگیز داره!سرد بودن رضا سخت شهنازو ناراحت کرده و خوب بر این اساس من این ژانر هم پیشنهاد دادم.
*خلاصه
بعد از جلد
،خلاصه نقش مهمی برای جذب خواننده داره و اگه کامل و راضی کننده نباشه،خواننده آنچنان اشتیاقی برای خوندن
پیدا نمیکنه.خلاصه ی شما خوب بود و تقریبا چکیده ای از کل محتوای
رو در اختیار خواننده قرار دادید.شخصیت های اصلی هم در خلاصه معرفی کردید و خوانندرو قبل از خوندن
باهاشون آشنا کردید.
*مقدمه
همون طور که میدونید مقدمه یا بیتی از شعره یا یه نثر ادبی یا قسمتی از متن
.خب مقدمه ی شما یه نثر ادبی بود که خیلی هم زیبا بود!در واقع ربط مقدمتون به
رو میشه به طور واضح مشاهده کرد.مثلا بی تابی ها و بهانه جویی های شهناز در نبود رضا،وقتایی که از فضای خونه زده میشد میخواست فقط بره سراغ رضا یا شب بیداری های شهناز از غم یا نگرانی همه و همه در مقدمه اومده بود.به طور کلی مقدمه ی خوبی نوشتید.
*شروع
نحوه ی شروع در
بسیار مهمه.چون خوانندرو به چالش میکشه و باید در پست های اول شخصیت های اصلی رو به خواننده بشناسونه.اگه پست های اول کامل نباشن،خواننده در ادامه ی
دچار گمراهی و مشکل میشه.شروع رمانتون خوب بود و در پست های اول شخصیت هایی مثل رضا،شهناز،فرنوش،مائده،فرامرز و...به خوبی معرفی شدن.در کل شروع خوبی داشتید و خواننده راحت میتونه با خوندن چند تا از پست های اول با شخصیت ها آشنا بشه.

*زاویه دید
زاویه دید شما اول شخص بود.با وجود این که انتخاب زاویه دید کاملا به عهده ی نویسنده هست ما اغلب بهشون پیشنهاد میکنیم که از زاویه دید دانای کل یا همون سوم شخص اسفتاده کنن.چون در این صورت دست نویسنده برای بیان و توصیف احساسات،شخصیت ها و...باز تره.اما شما به خوبی تونستید
رو از این زاویه دید توضیح بدید.در واقع اول شخص محبوبیت بیشتری بین خواننده ها پیدا کرده . میشه گفت خواننده بهتر می تونه در این زاویه دید احساسات اشخاص رو درک کنه و بفهمه.شما در این زاویه دید تونستید احساسات و شرایط رو به خوبی توصیف کنید و ایرادی نداشت.
*ایده
همون طور که در خلاصه ذکر کردید،
راجع به دختر روستایی و ساده ایه به نام شهناز.شهناز حدود یک سال با پسر عمش رضا رابـ ـطه دوستی داشته و بعد از چند وقت این رابـ ـطه منجر به نامزدیشون میشه.به دلایل نامشخصی که شاید در ادامه ی
معلوم بشه،رضا اخلاقش تغییر میکنه و نسبت به شهناز سرد میشه.شهناز هم که کاملا سردرگم شده سعی میکنه دلیل این تحول ناگهانی رو بفمه و شاید موفق هم بشه...ایده ی خوبی برای تایپ یه
هستش و سوال های زیادی در حین خوندن
برای خواننده ایجاد میکنه!در واقع نمونه های اینم در واقعیت میشه به چشم دید و به همین دلیل خواننده راحت میتونه با
ارتباط برقرار کنه.
*نثر
نثر انتخابی شما محاوره ای بود که امروزه طرفدار های زیادتری نسبت به نثر ادبی پیدا کرده؛چون حالت خودمونی داره و خواننده راحت تر میتونه با شخصیت ها خو بگیره.در بعضی از دیالوگ هاتون از کلمات ادبی استفاده کردید که واقعا متن رو زیبا کردن؛اما به نظرم وقتی شما نثری رو انتخاب میکنید،بهتره از کلمات متناسب با همون نثر استفاده کنید.
*سیر
پست های اول شما چندان هیجانی و تنشی نداشت و خیلی عادی بود.اما از چند تا پست به بعد کم کم خواننده گیج میشه و سوال هایی براش پیش میاد.مثلا:چرا اینطور شد؟چطور شد که اینطور شد ویا...در واقع پیشروی
خواننده سوال های بی جواب بیشتری براش پیش میاد که همه ی این ها با دنبال کردن و خوندن ادامه ی
جواباشون پیدا میشه.به طور کلی رمانتون سیر جالبی داشت.
*مونولوگ ها
مونولوگ ها قسمت های اصلی
هستند و در اون ها احساسات،توصیفات،اتفاقات یا حوادث و...بیان میشه.مونولوگ های
شما همه این قابلیت هارو داشت و به خوبی انجام شده بود.مونولوگ هاتون از نظم خوبی هم بهره مند بود و در کل ایرادی نداشت.
*دیالوگ ها
نظم و ترتیب دیالوگ هاتون خوب بود و رعایت شده بود.بهتره در بعضی دیالوگ ها اسم گوینده هم ذکر بشه تا خواننده گمراه نشه.چون خود نویسنده میدونه که این دیالوگ رو مثلا ساناز میگه یا سامان یا مهراد؛ولی شاید خواننده گیج بشه و اینجا بهتره که نام ذکر بشه.
در تایپ دیالوگ هاتون از علامت(-)استفاده کردید که ماهم دقیقا همینو به نویسنده ها پیشنهاد میکنیم.البته این نوع علامت بهتر که در دیالوگ هایی که توشون فقط دو نفر حضور دارن استفاده بشه و در دیالوگ های بیشتر از دونفر طبق چیزی که بالا ذکر کردم بهتره اسامی مشخص بشن.
اما در کل نظم و ترتیب دیالوگ هاتون خیلی خوب بود
*شخصیت پردازی
شما تا الان که شخصیت های تقریبا زیادی داشت.«فرنوش،مائده،محبوبه،فرامرز،اشرف،مقدس،رضا،محمد،پریا،شهناز،فریبرز،حسام»شخصیت های تا به اینجای رمانتون بودن.
شهناز:شهناز میشه گفت یه دختر تقریبا احساسی و روستا نشین هستش.عاشق و دلباخته ی رضا،پسر عمش.از درس علوم و معلمش مصطفوی متنفره و به هنر علاقه ی شدیدی داره.بقیه درساش به جز هنر نمره های چندان جالبی نداره و چند باری هم تجدید شده!یه جورایی حس میکنم این دختر تو
خیلی مظلوم جلوه داده شده.بیشتر کارهای خونه که به عهده ی اونه.همش غمباد میگیره و خیلیا تو طول روز دلش رو میشکنن!اما عشقش به رضا اونو امیدوارتر میکنه و با فکر کردن به رضا همه ی این مشکلا رو فراموش میکنه!
رضا:یکم شخصیتش گنگ جلوه داده شده.اون هم دلباخته ی شهنازه و دوستش داره و دارای گذشته ای نامشخصه!
مائده:خواهر دلسوز شهناز.شاید بشه گفت بهترین تکیه گاه باری شهنازه و شهناز اکثریت با مائده دردو دل میکنه.زیاد شخصیتش واضح نیست.مثلا آرومه یا بازیگوش،شوخ طبعه یا بی احساس و مغرور یا...البته شاید در ادامه ی
شخصیتش واضح تر بشه
محمد:واالله هر وقت تو
ازش یاد میشد،با دهن باز جلوی تلوزیون خوابش بـرده بود!شاید بهتر باشه اگه شخصیتش یه ذره توی
به چشم بیاد.
*علائم نگارشی و غلط املایی
علائم نگارشی در متن رمانتون به خوبی استفاده شده بود و ویرگول ها یا علامت تعجب ها در متن به درستی استفاده شدند.
شما در رمانتون غلط املایی نداشتید فقط چند اشتباه تایپی خیلی جزئی بود؛مثلا در بعضی کلمه ها یه حروف رو جا گذاشته بودید یا اضافه گذاشتید که با یه مرور ساده میتونید پیدا و اصلاحشون کنید.
*توصیف مکان،چهره،احساسات یا...
احساسات:خیلی خوب در مونولوگ ها و دیالوگ هاتون بیان شده و خواننده راحت میتونه با اشخاص
همذات پنداری کنه.مثلا ناراحتی ها خوشحالی ها یا...رو خوب توصیف کردید و خواننده میتونه شرایط و احساسات طرف رو درک کنه
وصف مکان و چهره:ببینید!توصیف کردن در
خیلی مهمه!اندازه و نحوه ی توصیف کردن هم خیلی خیلی مهمه.یعنی اگر توصیفات کافی نباشن،شاید خواننده نتونه
رو درک کنه.یا در حدی زیاد باشه که خواننده از توصیفات بیش از حد زده بشه.وصف مکان و چهره خیلی کم در رمانتون انجام شده.یعنی منی که
رو خوندم نتونستم تصویری از چهره ی مثلا شهناز یا یه مکان رو تو ذهنم بسازم.با وجود جذابیت زیاد رمانتون اگر توصیفات هم بیشتر کنید رمانتون از اینی که هست جذاب تر میشه.

موفق و مؤید باشید
«عضو آزمایشی شورای نقد نگاه»

• پیشنهادات
  • DENIRA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    9,963
    امتیاز واکنش
    85,309
    سلام :)
    بسیار ممنون از نقدتون. یه مشکل دیدم که خواستم بهتون بگم.
    اکه دقت کنید من توی قسمت سخن نویسنده گفتم که این رمان واقعیت هست و من درصد خیلی کمیش رو از تخیلم بهره گرفتم که انگار شما این دوتا رو جابه جا خوندید. بنابراین سبک رئالیسم برای این رمان کاملا به جا بود و در رابـ ـطه با ژانر هم بعد از این که همه نقد ها گذاشته بشه تصمیم می گیرم چه ژانری رو انتخاب کنم.
    در رابـ ـطه با توصیفات هم حتما اضافه می کنم :)
    بسیار ممنون از نقدتون:aiwan_light_give_rose:

setayesh-26

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    416
    امتیاز واکنش
    5,046
    سلام گلم اینم نقد من امیدوارم مورد قبولت باشه و بهت کمک کنه :

تاریخ ارائه : 95/11/18
    نام
    : آن شب سیاه
    موارد بررسی شده : نام
    -جلد
    -خلاصه
    - مقدمه-ژانر - ایده - نثر و کلمات اشتباه- شروع
    -غلط املایی-شخصیت پردازی-توصیفات- یالوگ و مونولگ ها - سیر - علامت های نگارشی - زاویه دید

نام
    :
    نویسنده ی عزیزم با توجه به
    کاملا اسم
    توی ذهن آدم تجزیه و تحلیل میشه ، یعنی با خوندن نام
    آدم متوجه یک رویداد ...جدایی ...سرنوشت تلخی قراره اتفاق میفته که در ادامه ی
    از اون گفته میشه از اسم رمانت راضیم چون کاملا به رمانت میخورد اما عیبی که میتونم بگم اسم
    به خلاصه ات نمی خورد و من علت این موضوع رو در قسمت خلاصه بیان میکنم.....

جلد
    :
    جلد
    شما به خوبی انتخاب شده انتخاب بیشتر رنگ سیاه کاملا احساس غم و تلخی رو به مخاطب انتقال میده و به فضای نوشته میخورد شخصی که توی اون تاریکی با چتر ایستاده هم بیان یک انتظاره که آدم متوجه اون میشه ......

خلاصه :
    خلاصه ی
    شما خوبه ..قابل فهمه و ساده است اما باید بهتر از این باشه تا مخاطب های بیشتری به خودش جلب کنه میتونی بخش از احساسات جدایی و دوری شهناز از رضا رو داخل خلاصه بزاری و یا سوال هایی که شهناز هنگام جدایی از رضا از خودش میپرسه رو به خلاصه ات اضافه کنی تا خلاصه ات از اون حالت عادی و خشکی بودن بیرون بیاد ..اما مطلبی که از اون توی قسمت نام
    اشاره کردم (منظورم بهم نخوردن اسم
    و خلاصه است البته بگم اسم رمان به خود رمان می خورد به خلاصه اش نمی خورد ) : شما باید از اون شب تلخ و جدایی توی خلاصه ات ذکر کنی تا انسجام بین نام
    و خلاصه رعایت بشه مثلا میتونی احساسات شهناز رو در مورد شب جدایی که به عنوان شب سیاه بیان شده در همین قسمت بیان کنی. این کار موجب میشه خواننده با شنیدن اسم
    و خلاصه اش متوجه بشه زندگی شهناز در طی یک شب این همه تغییر خواهد کرد و این شب همون سرنوشت تلخی بودکه قلم جدایی اونو با جوهر غم نوشته بود ...به قول خودت عزیزم آن شب سیاه واقعا شب سیاهی بود .....امیدوارم منظورمو بفهمی

مقدمه :
    خوب دوست گلم مقدمه به جذاب شدن
    شما کمک میکنه و من خوشحالم که مقدمه برای رمانتون تعیین کردین این توی گیرایی مخاطب برای
    شما اثر مثبتی داره ......
    ژانر :
    خوب شما ژانر تعیین نکردین به جاش سبک گذاشتین و به نظر من ژانر تعیین میکردین بهتره چون ژانر برای شناسایی
    شما بهتره مخاطبایی که
    با موضوع شما میخونن بهتر میتونن
    شما رو پیدا کنن و ژانر های مناسب
    شما:
    (عاشقانه ) - غمگین
    چون فضای نوشته ات مدام از احساست شهناز به رضا صحبت شده حتما ژانر عاشقانه باید جزئی از ژانرهای رمانت باشه .....ژانر غمگین به نام رمانت میاد هر کسی با خوندن نام
    و خلاصه ی شما اولین چیزی که می فهمه اینه که
    فضای غمگینی رو به خودش اختصاص داده من توصیه میکنم حتما اگه ژانر گذاشتی به این موارد توجه کنی

ایده بخش متفرقه :
    برای قسمت سخن نویسنده
    خوب این قسمت حرف های لازمه رو درمورد رمانت رو زدی باید بگم وقتی این
    بره برای دانلود این قسمت توی صفحه دانلود ثبت نمیشه برای همین بهتره قبل از مقدمه ات یک قسمت به نام پیش گفتار بزنی این قسمت رو در اونجا قرار بدی ....
    من دیدم اوایل بعضی پستات جمله میزاشتی اما دیگه این کار رو نکردی به نظر من ادامه بده این کار رو رمانت رو زیبا تر میکنه فقط سعی کن از این جملات توی خود
    استفاده کنی تا از موضوع پرت نباشن مثلا توی صحبت ها و یا فکر ها و احساسات شخصیتت استفاده اشون کن ....
    در مورد صفحه نقدت که اوایل پستت بود به نظر من بهتره اونو صفحه اول
    بالای جلدت بزاری تا کسی که اولین صفحه رمانت هست بدونه صفحه نقد داری خود من فک میکردم صفحه نقد نداری تا توی صفحه ی دوم رمانت دیدمش این طور هم راحت پیدا میشه هم خودت خسته نمیشی که مدام توی پستات بزاریش......
    بقیه ایده ها و نظراتمو توی هر قسمت به صورت جدا بیان کردم امیدوارم بهت کمک بکنه

شروع
    (پست اول ):
    خوبی
    شما این بود که در پست اول به خوبی تونسته بودین شخصیت های
    خودتون رو معرفی کنید و اون ها رو برای مخاطبانتون جا بندازید ...
    فضای نوشته به خوبی توصیف شده بود فقط باید بگم
    شما عادی شروع شده بود که باید یک شروع متفاوت داشته باشه رمانتون تا
    شما رو از سایر
    ها جدا کنه که بازممیگم در ادامه ی
    می تونید پست های متفاوتی بزارید که رمانتون از سایر
    ها متمایز بکنه عزیز دلم .........

نثر و کلمات اشتباه - زاویه دید :
    عزیز دلم رمانت در زاویه دید اول شخص نوشته شده من غلطهای ریز و کوچکی رو دیدم که باید بهت گوش زد کنم البته با یک ویرایش کوچیک و توجه بیشتر این اشتباهات رفع میشه :

کنارش نشستم و به صورت مردونش خیره شدم. ادامه داد
    - می رم و کولر نصب می کنیم. نمی دونی

عزیزم مثلا اینجا الان رضا صحبت میکنه تو باید توجه کنی نوشته ات اول شخص باشه مثلا قسمت اول جمله باید می گفتی: می رویم و کولر نصب می کنیم یا می گفتی :می رم و کولر نصب می کنم

ملت چه خونه هایی دارن، یکی شون اگه خودمو بفروشم نمی تونم مثل اونو بخرم
    این قسمت جمله بندی اشتباهه تو باید به این صورت می گفتی :
    ملت چه خونه هایی دارن ، اگه خودمو بفروشم نمی تونم یکی شونو بخرم

واستاد. برگشت به سمتم و بهم خیره شد
    حسام با چند حرکت از سنگ ها پایین اومد و بالا سرمون واستاد.

به کار بردن کلمه ی واستاد اشتباهه تو میتونی به جاش از کلمه ی ایستاد استفاده کنی

- باز تو خام حرفای این و اون شدی؟ آخه تو چقدر ساده ای عزیزم. از تو بهتر برای رضا ریخته. همین زهرا بانو، دخترخاله رضا هم می شه، خودش داره به زور می چسبه به رضا.

می چسبه به رضا اشتباه باید جمله ات رو این طور ادا کنی :خودش رو داره می چسبونه به رضا

از این اشتباهات به وضوح توی
    دیده میشه من توصیه میکنم قبل فرستادن پستت اونو بخون تا این اشتباهات کمتر دیده بشه

غلط املایی:
    نویسنده ی عزیزم
    شما غلط املایی خیلی ریزی توش وجود داره مثلا :
    نوشتی خوض حالی و با سرخوشی
    یا مثلا نوشتی : کثل یه ربات کار می کردم و برگشتم ......
    همون تور که توی قسمت نثر و کلمات نادرست گفتم برای کم کردن این اشتباهات باید قبل ارسال پستت اونو حتما بخونی این اشتباهات هم با کمک ویراشگر و مرور بر پستات بر طرف میشه ...پس رسیگی کن گلم(:

شخصیت پردازی :
    از اون جایی که ذکر کردی
    بر اساس حقیقته نمیشه گفت باید شخصیتات به این صورت نوشته بشه چون مطمئنا شخصیت های
    هم حقیقی هستن تنها اسمشون مستعاره
    اما میتونی با یکم تغییرات رمانت رو جذاب کنی مثلا شهناز رو بیشتر ساده نشون بده جوری که شهناز این قدر ساده بوده متوجه نمیشده که رضا ازش سرد شده یهو به خودش که میاد اون موقع متوجه میشه .....قسمت هایی که در مورد نازی بانو نوشتی که از زبون شهنازه آب و تابش رو زیاد تر کن که میتونی از حس حسادت اینجا استفاده کنی....
    من بهت توصیه میکنم برای اینکه شخصیت های رمانت برای مخاطبت بهتر جا بیوفته بین افکار شهناز اونا رو توصیف کنی مثلا همین برادر بزرگش رو با توصیفات بیشتر خیلی خشن و جدی و سرد نشون بده تا شخصیتات به خوبی برای مخاطب جا بیوفته
    عزیزم تو به خوبی تونستی شخصیت سازی کنی به نظر من نکاتی رو که گفتم اگه رعایت کنی رمانت بهتر میشه(:

توصیفات :
    گلم توی رمانت چهره ها توصیف نشدن و این به نظر من نقصه نمیگم اونقدر توصیفشون کنی که چهره کاملا مشخص بشه نه تو میتونی به مخاطبت در شکل گیری شخصیتات کمک کنی با بیان کردن رنگ چشم - مو - حالت خنده - اخمو بودن یا خنده رو بودن - حتی چال گونه و..... یه چیز بخصوص میتونی به مخاطبت کمک کنی که شخصیت رو توی ذهنش حلاجی کنه فقط حواست باشه تنها یک قسمت کوچیک رو توصیف کنی و بقیه اش رو بزار بر حسب ذهن و سلیقه ی مخاطبت ......
    حالت افراد رو بیان کردی این خوبه مخصوصا توی گفت گو که به مخاطبت کمک میکنه بفهمه شخصیتت با کدوم لحن صحبت میکنه .....

یالوگ و مونولوگ ها:
    شما دوست گلم پشت گفت و گو هاتون اسم شخصی که صحبت میکنه رو نگفتین اما قبل از اینکه صحبت ها رو بنویسد کاملا مشخص کردید که چه کسی صحبت میکنه و این به درک بهتر رمانت کمک میکنه عزیزم ولی این طور یکم
    رو کسل کننده میکنه فرض کن تو میگی شهناز گفت بعد میگی رضا گفت و همین طور ادامه میدی این باعث میشه گفت تو رمانت زیاد تکرار بشه من پیشنهاد میکنم به این صورت بیان کنی :
    رضا: می ریم کولر نصب می کنیم .....
    این هم باعث میشه خودت راحت باشی هم کلمه تکراری کم میشه البته وقتی خاستی حالت بیان کنی باید از شیوه خودت استفاده کنی مثلا :
    رضا با لحن سردی گفت :.......
    این نکاتم رعایت کنی خوبه خانومی

سیر :
    باید توجه بشه
    های زیادی با توجه به موضوع رمانت نوشته شده اما فراز و نشیب های رمانت باعث جدید نشون داده شدن اون شده و این باعث خوش حالیه همین طور ادامه بده گلم

علامت نگارشی :
    علامت نگارشی رعایت شده تو رمانت فقط تو خیلی از ، و . استفاده کردین سعی کنید از انواع علامت نگارشی استفاده کنی تا رمانت رو تکراری نشون نده گلم وقتی میخوای یه
    جدید بنویسی باید همه چی اون جدید باشه حتی علامت نگارشی تا مخاطب براش تازگی داشته باشه ( البته به نظر من ) میتونی از این علامت ها استفاده کنی :
    ? - ! - (-)-.-,-
    راستی آخر جملات سوالی و تعجبیت هم علامت های لازم رو بزار تا نشون بدی که این جمله سوالی بود یا خبری این خیلی مهمه به لحن شخصیتت جهت میده حتما توجه کن عزیزم

زاویه دیدو نثر:
    زاویه دید رمانت اول شخصه و تا اینجا که من خواندم رعایت شده این نکته سعی کن به این نکته توجه کنی تا رمانت انسجامش رو از دست نده و اگه عامیانه مینویسی یهو ادبیش نکن تا رمانت یکپارچه بشه فدات اگه رعایت کنی همه چی درست میشه (:

باتشکر فراوان از رمانتون

"عضو آزمایشی شورای نقد "

DENIRA

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    9,963
    امتیاز واکنش
    85,309
    آخرین ویرایش:

برخی موضوعات مشابه

بالا