نقد رمان معرفی و نقد رمان چشمان نرگس | بهار قربانی کاربر انجمن نگاه دانلود

به رمان چشمان نرگس از یک تا پنج نمره بدهید...

• 1

رای: 0 0.0%
  • 2

• 3

رای: 1 100.0%
  • 4

• 5

• مجموع رای دهندگان
    1

بهار قربانی

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
136
امتیاز واکنش
897
نام
Please, ورود or عضویت to view URLs content!
: چشمان نرگس
نام نویسنده : بهار قربانی کاربر انجمن نگاه دانلود
ژانر : عاشقانه،اجتماعی

خلاصه

داستان از زبان آرین بیان میشه. مردی که سختی های زیادی میکشه اما پای علاقه اش به همسرش می ایسته و وقتی سختی ها به اوج میرسن فرار میکنه. فرار برای تنها بودن تا تنهایی آزارش بده تا تبدیل بشه به کسی که غیر نرگس کسی رو نداره. به روستایی کویری که کسی نمیشناسدش و با صداقت روستا آشنا میشه با آدمهایی که ذاتا پاکن. ولی مجبوره برگرده و با گذشته اش کنار بیاد. اما آدم هایی که رهاشون کرده عوض شدن و در آخر دست تقدیر آرین رو وادار میکنه به انجام کاری که راضی نیست. به زندگی با کسی که نمیخواد. اما چیزی که ثابته عشق نرگسه که آرین فراموشش نمیکنه و همین مشکل ساز میشه.

این قرارداد تا ابد میان ما برقرار باد

چشم های من به جای دست های تو

من به دست تو آب می دهم

تو به چشم من آبرو بده

من به چشم های بی قرار تو

قول می دهم ریشه های ما به آب

شاخه های ما به آفتاب میرسد

ما دوباره سبز می شویم(قیصر امین پور)
...
من را با انتقادهای سازنده خود همراهی کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • پیشنهادات
  • ~*~havva~*~

مدیر بازنشسته
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,276
    امتیاز واکنش
    23,187
    به نام خدا
    نویسنده عزیز ، ضمن عرض سلام ، ورود شما به تاپیک نقد که نشانی از نقد پذیری و علاقه مندی شما به پیشرفت قلمتان است را تبریک می گوییم . لطفا قبل از شروع فعالیت در تاپیک نقد ، قوانین بخش را مطالعه فرمایید .

توجه فرمایید که این چنین پیام ها اسپم محسوب میشوند و لازم است در صورت مشاهده ، پیام مربوطه را به کادر مدیریت بخش نقد ، گزارش دهید :
    -عزیزم ادامه بده

-خیلی رمانت قشنگه من عاشقش شدم

-تند تند پست بزار

-تو رو خدا مهناز و فرهود بهم نرسن

و...........

برای آموزش " نقد " می توانید از تاپیک زیر بهره ببرید :

موفق باشید .
    مدیریت بخش نقد

Kiarash70

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    574
    امتیاز واکنش
    58,708
    سلام بر شما نویسنده عزیز
    من منتقد نیستم ولی ترجیح دادم نظراتم رو درمورد داستانتون اینجا عنوان کنم. امیدوارم مفید باشه.

خب ابتدا نقاط قوت رو خدمتتون عرض می کنم:
    *از تشبیهات کم و به جا استفاده کردید و به نظر من جالب بودند. در یه کلام موضوع رو نپیچوندید!
    *داستان مبهم ولی زیبا شروع شد و برخلاف داستان های دیگر،فلش بک های اولیه گیج کننده نبود.
    *با اینکه داستان حداقل تا نیمه،موضوعی غم انگیز داره ولی شما با توانایی هاتون تعادل رو نگه داشتید و داستان رو از تکراری بودن دور کردید.
    *آرمان شخصیت مثبت و به نوعی آچارفرانسه داستان شماست. کسی که سعی می کنه اوضاع نامناسب رو بهبود ببخشه و شرایط غمگین رو شاد کنه.
    *نثر شما به شکل محاوره ست و دلنشین و گیراست.
    *خوددرگیری ها و اوهام آرین به خوبی عنوان شده و یه انسان افسرده رو به تصویر می کشه.

خدمتتون گفتم که منتقد نیستم. بنابراین نمی تونم ایرادی بگیرم ولی یه سری نکات رو عنوان می کنم که اگر تمایل داشتید در کارهای بعدیتون ازش استفاده کنید:
    *خلاصه شما خیلی کامله! در واقع من بیشتر محتوای داستان رو از روی خلاصه فهمیدم. با اینکه خودم هم در خلاصه نوشتن مهارتی ندارم ولی فکر می کنم اگر خلاصه رو عوض کنید داستان جذابیت بیشتری پیدا می کنه. موضوعاتی رو عنوان کنید که باعث کشش برای ادامه دادن خواندن بشه.
    * عاشق شدن در یه نگاه اونم توسط پسر مغروری مثل آرین کمی دور از باوره. به خصوص که نرگس نابینا بود و جز حجب و حیاش در نگاه اول چیز دیگری نداشت. اگر در این خصوص کمی بیشتر توضیح می دادید داستان ملموس تر می شد.
    *از علائم نگارشی به ندرت استفاده کردید و این امر مطالعه متن رو کمی دشوار می کنه.
    * کل کل کردن های آرمان و آرین نکته بدی نیست ولی یه مقدار با سنشون تداخل داره. اما غیرممکن نیست و قابل پذیرشه. نکته ای که کمی منفی بنظرمیاد طولانی شدن بگومگوهاست که گاهی از حد مجاز فراتر میره.
    و اینکه گاهی من نمی فهمم آرین حرف می زنه یا آرمان؟
    اگر قبل از خط تیره نام گوینده دیالوگ رو ذکر کنید خیلی بهتر خواهد شد.
    ناگفته نماندگاهی این مورد رعایت شده و گاهی نشده.

امیدوارم موفق و موید باشید
    قلمتون سبز

بهار قربانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    136
    امتیاز واکنش
    897

از توجه شما، نهایت تشکر رو دارم. تلاش میکنم مشکلات ذکر شده رو بر طرف کنم و در اثرهای بعدی قوی تر عمل کنم.
    پاینده و پیروز باشید.

بهار قربانی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    136
    امتیاز واکنش
    897

تشکر ویژه از توجهتون دوست عزیز. حق با شماست. توی یکی از پست ها ذکر کردم که این داستان رو خیلی وقت پیش نوشتم فکر میکنم :aiwan_light_bdfglum:حدود پنج سالی یا بیشتر میگذره.
    روی خلاصه حتما کار میکنم.
    ان شاء ا... اثرهای بعدی رو با دقت و توصیف بیشتری نگارش میکنم.
    سال خوبی داشته باشید و پاینده و موید باشید.

برخی موضوعات مشابه

بالا