نقد رمان معرفی و نقد رمان ای عشق| ع ر محبوب نیا نویسنده انجمن نگاه دانلود

ع ر محبوب نیا

کاربر نگاه دانلود
کاربر نگاه دانلود
ارسالی ها
364
امتیاز واکنش
5,375

با سلام و درود فراوان به شما.
سعادتِ من است که در جمعتان باشم و اگر کارِ کوچکی ارائه می دهم، بسی سرافرازم که موردِ توجه و محبتتان قرار می گیرد.
این داستان قصه ای سراسر شور و عشق است. برخلافِ بسیاری از رمانهای عاشقانه، که معمولاً با جدایی و از هم دور ماندنِ دو دلداده، عشق را دور و غیر قابلِ دسترس می دانند؛ اینجا عشق پدید می آید و دلدادادگان از زندگی و بودن در کنارِ یکدیگر لـ*ـذت می برند و اتفاقاتی نیز برایشان رخ می دهد، که کمکشان می کند، یکدیگر را بهتر بشناسند.
امیدوارم از خواندنِ بقیۀ داستان هم لـ*ـذت ببرید. سلامت و پایدار باشید.

• پیشنهادات
  • نارینه

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    3,432
    امتیاز واکنش
    39,880
    باعرض سلام خدمت استاد گرامی
    خوب اول از رمان بسیار زیباتون تشکر می کنم.از توصیفات زیبا و نثر قوی تون.شخصیت پردازی قوی و فضا ها قابل لمس هستند.
    خوب اول خلاصه رو خوندم چند و چون داستان دستم اومد.
    انتظاریه بحران رو داشتم و اینکه کشمش وجود داشته باشه.
    راستش شخصیت لیلا برای من غیر قابل تصوره.رمانتون دادم سه تا از اعضای خانواده و دوستم خوندند.
    هر سه متفق القول بودند.لیلا زود بخشیده شوهرشو و داستان می توانست مانور بیشتری تو این قضیه بده.زنی که بهش انگ خــ ـیانـت بزنن بزودی نمی بخشه.بحران و کش و قوسهای به وجود میاید.
    ولی از نثر شیوای داستان تعریف کردند.خسته نباشید میگم.

tromprat

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    489
    امتیاز واکنش
    22,078
    سلام به استاد گران قدر اقای محبوب نیا
    باعث سعادت بندست که با شما آشنا شدم و تونستم رمانتون و بخونم
    باید بگم که شما از سواد و بینش زیادی در ادب برخوردارین و بهترین رمان ها رو خلق کردین در زمینه ژانر عاشقانه ،من خیلی لـ*ـذت بردم از تمام اتفاقات و عشقی که بین این دو نفره
    فقط چندتا نقد داشتم که البته به بزرگی خودتون ببخشید
    راستش از نظر من که خودم یه مردم ،یه جنس مذکر به این راحتی اشکش نمیاد ما معمولا یه حس سرکش خودخواهی درونمون هست که به همین راحتی از رو مسئله ای رد نمیشیم اونم خــ ـیانـت که از نظرمون به اثبات رسیده. بنظرم خیلی زود همدیگه رو بخشیدن در صورتیکه لیلا یه امر مهم رو از همسرش مخفی کرده بود
    و رامین خیلی بی رحمانه قضاوت کرده بود بنظرم میشد این بخشها رو کمی بیشتر توصیف کرد و اینکه لیلا بدون خواستن هیچ توضیحی رامین رو بخشیده بود
    بنظرم کمی زود پرش موضوعی کردین از رو بخشهایی که احساسی نیست در صورتیکه برای بخشهای عاشقانه و احساسی چنان وقت گذاشته بودین که میشد لمسشون کرد
    بی صبرانه منتظر ادامه رمانتون هستم
    امیدوارم موفق باشید
    قلمتون پایدار

ع ر محبوب نیا

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    364
    امتیاز واکنش
    5,375
    ب
    با سلام و ابراز شادمانی از حضورتون در صفحه‌ی نقدم. خوشحالم که صادقانه نظرات خودتان را ابراز می کنید. متشکرم از تعاریفتون. اما در مورد کشمکش شخصیت‌ها، بیان دو توضیح ضروریست. اول اینکه، ما در جامعه ای زندگی می‌کنیم که اهل هنر، ناگزیرند دست به خود سانسوری بزنند. با اینکه این رمان چاپ شده، می بایست برخی موضوعات ناگفته می ماند. البته به صورت ضمنی به آن اشاره رفته است. وقتی زنی بعد از شش ماه از زندگی مشترک و داشتن رابـ ـطه ای همه جانبه با شوهرش، ناگهان و بدون هیچ دلیلی، از رابـ ـطه ی خاصی ممانعت می کند، گرچه بیمار است، و با شیفتگی و عشقی که به همسرش دارد، پیشاپیش خود را مفصر می داند و به همین علت آماده است به هر قیمتی از حافظه‌ی شوهرش، خاطره‌ی شش ماه دوم را بزداید و با فرصتی که بدست می‌آورد، بی هیچ، ملاحضه‌ای، شوریده و عاشق، به میدان می‌آید.
    دوما داستان در باره ی انسانهایی فراتر از خودخواهی و خودبینی، و خودمحوریست. زندگی کسانی را بازگو می‌کند که شایسته‌ی عشق و برخورداری از لـ*ـذت‌های بیشمار و فراز و بالندگی هستند، و این محقق نمی‌گردد، مگر اینکه زوجی این آدمها بتوانند راحت ببخشند. ما در روزمرگی، آدم،های گوناگونی را می‌بینیم که گاهی کوچکترین، اختلاف نظر، راه‌شان را به جدایی و طلاق، هدایت می‌کند. که متاسفانه اکثریت مطلق جوانان ما در این گروه جا دارند. اما ای‌عشق، روایت شیفتگی، عاشقی و ایثار است. یعنی کسی را بخاطر او دوست داشتن و از تنگی جسم و رفتار بدر آمدن.
    و نکته ی آخر اینکه اگر صبوری کنید و پیش بروید، بیستر با حس و حالی که بر داستان حاکم است خو می‌گیرید و شالوده‌ی چنین افکاری را بهتر خواهید شناخت. در یک کلام ای‌عشق می‌خواهد سعادتی، وراای بخشش و گذشت و محبت را بازگوید.
    از حضورتان متشکرم و سپاسگزارم.

ع ر محبوب نیا

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    364
    امتیاز واکنش
    5,375
    ضمن تشکر از لطف و محبت فراوانتون، باید عرض کنم که این نهایت سعادت و بلند اقبالی بنده‌ست که در جمع جوانانی فرهیخته و توانمند، حضور داشته و از لـ*ـذت مصاحبت با شما، بهره ببرم.
    و اما دفاع از هدف داستان رو با این خواهش آغاز می کنم که یک بار دیگه نقد خانم نارنا و خوتون رو مطالعه بفرمائید. دقیقا دو موضع متناسب با جنسیت مطرح کننده‌ی نقد نسبت به یک اتفاق. دقیقا آنچه ای‌عشق مدعی ترمیم و تصحیح آن‌ست. عبور از مرز تنگ و آزاردهنده‌ی خودخواهی و توجیه جنـ*ـسی. در ای‌عشق، زن نمی‌خواد همسرش رو محاکمه کنه. می خواد دوستش بداره و از فرصت زندگی، بهره ببره. چون معلوم نیست تا کی زنده‌ست و تا کی فرصت داره. مرد هم همینکه می‌فهمه اشتباه کرده، با درک شرایط حادی که وجود داره، دیگه نمی‌تونه در عشق ورزی تعلل کنه و دلش می‌خواد شش ماهی رو که از دست داده به سرعت جبران کنه. بعلاوه داستان به عمد می‌خواد از این مقوله بگذره و فقط این روزارو مقدمه می‌دونه.
    در مورد سختی مردان و اشک نریختنشون، قبول دارم، ولی داستان عشاق متفاوته. عشق واقعی احساسات انسان رو رقیق می‌کنه و به هر بهانه‌ای چشمش رو تر می کنه. من قول می دم که شما هم با این داستان اشک خواهید ریخت. من هم گریه هامو کردم.
    متشکرم که هستید و روحیه‌ی خوبی بمن میدین. به امید دیدارتون در نقدهای بعدی.

tromprat

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    489
    امتیاز واکنش
    22,078
    بله درست میفرمایید شاید شرایط بحرانی موجب شده که این زن و مرد سریع هم دیگه رو ببخشن منم شیفته سبک نوشتار شما شدم
    ولی منظور من این بود برای فهم بیشتر به خواننده ای مثل من. تو رمان جوری نوشت که این دو تو بحران بدی هستن و برای داشتن هم این بخشش سریعتر پیش رفته من راستش حس کردم خیلی گذرا فقط عبور شد.البته صراحت کلام منو ببخشید
    البته الان خیلی کمتر اقایونی هستن که عشق احساساتشونو رقیق کنه
    ولی خب در مورد اشک ریختن خودم........
    من واقعا خوشحالم رمانتونو خوندم و منتظر ادامه رمان هستم چون بیان احساسات از نظرتون جالب و زیباست و تا حالا کتابی با چنین شیوه ای نخوندم
    به امید موفقیت هر چه بیشتر

م . میشی

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    2,751
    امتیاز واکنش
    31,388
    سلام خدمت استاد و برادر ارجمند

خوشحالم که پس از مدتها باز شما رو فعال می بینم

و از اینکه باز سعادت همراهی شما رو دارم خرسندم

چه زیبا و نرمه نرمه عشق رو به تصویر کشیدید زندگی

لیلا بیانگر یک زندگی ساده و بی آلایش و دور از هر هیاهو

و خودخواهیه

یک زندگی در خور احترام و نهایت حرمت طرفین

با اینکه هر کدوم میدونند که ممکنه این لحظات شاد ؛

آخرین فرصت برای با هم بودنشون باشه اما با یادآوری

این مسئله لحظات شیرینشون رو تلخ نمی کنند و سعی

میکنند تا بهترین خاطرات رو برای خودشون رقم بزنند

البته اگر ... اتفاقی برای لیلا نیفته و ...

که باید منتظر ادامه ی این رمان عاشقانه باشیم

موفق باشید

ع ر محبوب نیا

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    364
    امتیاز واکنش
    5,375
    سلام به شما دوست و همراه قدیمی.
    از اینکه یک‌بار دیگه لطف‌تون رو بمن ارزانی کردید و منو تنها نگذاشتید، متشکرم.
    دقیقا به نکته‌ی اصلی و روح داستان اشاره کردید‌. تو این زمونه که همه چی تقلبی و غیرواقعیه، ای‌عشق داعیه‌ی رسالت عشق واقعی و ناب‌رو داره، و سعی می‌کنه تو بطن این زندگی ساده، نه اشرافی، نه زرق و برق‌دار، بلکه یک زندگی مث مال اکثر ما بالنده و گسترده بشه. امیدوارم در این ادعا توفیق پیدا کنم و امیدوارم خوشتون بیاد.
    باز هم منتظر حرف‌های قشنگ‌تون هستم.

ع ر محبوب نیا

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    364
    امتیاز واکنش
    5,375
    در اینکه از قسمت اول سریع گذشتم، حق با شماست. شاید اگر امروز این رمان رو می‌نوشتم، با تامل و تحمل بیشتری نگارش می‌کردم. البته عرض کردم که انگیزه هم همین بود.
    واما برادر گرامی و دوست عزیزم، اگر عشق احساس رو برنمی‌انگیزه و رقتی پدید نمی‌یاره، تقصیر از عشق نیست چون عشق لطیف‌ترین ، زیبا‌ترین و پاک‌ترین حس و رابـ ـطه‌ی انسان‌هاست. و اگر اینطور نیست، مشکل از ما و تفکرات به انحراف کشیده‌مونه.
    امیدوارم با خوندن ای‌عشق حرفام رو بهتر بپذیرین. ما باید خودمونو تغییر بدیم و بستر و باغی برای کاشت و پرورش عشق پدید بیاریم.

آخرین ویرایش:

گیسو3

کاربر نگاه دانلود
    کاربر نگاه دانلود
    ارسالی ها
    543
    امتیاز واکنش
    2,946
    سلام به استاد بزرگ و گرامی و عزیزم این رمان هم مثل رمان به رنج به زیبایی از کلمات و جمله بندی که متاسفانه الان در رمانها اصلا رعایت نمیشه استفاده شده و من خیلی خوشحالم که نویسندگان بزرگ و نکته بینی چون شما وخانم تکلیمی داریم که همیشه یاداوار زبان زیبای فارسی و استفاده درست از این زبانه در مورد رمان هم خب لیلا یک دختر باسواد تحصیلکرده چرا باید موضوع مریضیشو پنهان کنه هر قدر که شیدا و واله باشه کارش از پای بست درست نبود و رامین بنظرم یک مرد خیلی راحت نمیتونه از خــ ـیانـت بگذره البته ببخشید که اینو میگم ولی خیلی راحت میتونه انگه تباهـ*کاری بزنه شاید اگر من جای رامین بودم براحتی از پنهان کاریه لیلا نمیگذشتم چون زندگی که با پنهان شدن راز به این مهمی باشه عاقبتش میشه لباس عثمان ومیره تو تنه خود شخص و خب تازه اول رمانه بازم نمیشه خیلی در موردشون قضاوت کرد ولی میدونم که مردها پنهانکاری رو خیلی راحت نمیپذیرن برخلاف زنها چیزی که در رمانهای شما وجود داره اقای محبوب نیا احترامی هست که با نوشتن و درک درست نوشتن به خواننده القاء میکنید از غرور و حرفای زشتی که تو خیلی از رمانها استفاده میشه خداروشکر شما استفاده نمیکنید و این خیلی ارزشمندبا ارزوی بهترینها برای شما عزیزجان

برخی موضوعات مشابه

بالا